Kobieta prowadziła sieć przedszkoli. Została zatrzymana

Kobieta prowadziła sieć przedszkoli. Została zatrzymana

Policjanci Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zainteresowali się nieprawidłowościami finansowymi, do których dochodziło w sieci prywatnych placówek oświatowych, prowadzonych na terenie Krakowa i Katowic. Na podstawie informacji uzyskanych przez małopolskich kryminalnych, Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie wyłudzenia dotacji z gmin miejskich w Krakowie i Katowicach.

Długotrwała, mozolna praca śledczych skutkowała zebraniem materiału dowodowego, pozwalającego na przeprowadzenie 30 maja br. realizacji w tej sprawie. Tego dnia funkcjonariusze zatrzymali 3 osoby podejrzane o przestępstwa związane z wyłudzeniem dotacji oświatowych. Wśród zatrzymanych była 39-latka prowadząca przedszkola, 39-latek i 42-latka. Przestępczy proceder, do którego dochodziło na przestrzeni kilku lat polegał na wskazywaniu zawyżonej liczby dzieci uczęszczających do tych placówek posługując się nieprawdziwymi, w tym fikcyjnymi danymi. Następnie takie dane były podstawą uzyskania dotacji oświatowej z budżetów gminnych.  Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie wykazało, iż osoby te na przestrzeni kilku lat doprowadziły Gminę Miejską Kraków oraz Gminę Miejską Katowice do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, wyłudzając w sumie co najmniej 5 000 000 zł.

Sprawcy przesłuchani w charakterze podejrzanych przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia. Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi. Za zarzucane czyny 42-latce grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 a 39-latkom grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności