Jeżeli zobaczysz barszcz Sosnowskiego. Zgłoś to!

Barszcz Sosnowskiego, to roślina o silnym działaniu toksycznym i alergizującym. Chwast wydziela substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie. Roślina występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, oraz na nieużytkach czy odłogach.

Pod koniec ubiegłego roku weszła w życie ustawa o inwazyjnych gatunkach obcych (IGO). Każdy, kto zauważy na terenie Krakowa inwazyjny gatunek obcy, zgłasza ten fakt do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa. Stanowiska barszczu Sosnowskiego należy zgłaszać pisemnie w postaci papierowej lub elektronicznej poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą Gminy Miejskiej Kraków lub na adres: ws.umk@um.krakow.pl zgodnie z formularzem, który znajduje się tutaj.

Zgłoszenie takie zostanie przekazane Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Krakowie, a następnie po otrzymaniu informacji o wprowadzeniu zgłoszenia o Centralnego Rejestru Danych o IGO, zostanie ustalona osoba lub instytucja odpowiedzialna za zwalczanie barszczu Sosnowskiego. Zwalczanie rośliny jest bowiem obowiązkiem właścicieli, bądź zarządców nieruchomości, na których rośnie barszcz.

W tym roku na zwalczanie barszczu Sosnowskiego na terenach stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków, pozyskano dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności