Historyczny park na nowo otworzy się dla mieszkańców

W poniedziałek o godz. 18.00 odbędzie się otwarcie parku przy forcie „Borek”, wejście od ul. Fortecznej. 

Przestrzeń pełna zieleni i znaków historii nabrała nowego, zrewitalizowanego kształtu. W wyniku prac prowadzonych tam przez Zarząd Zieleni Miejskiej, powstały alejki o dwóch różnych rodzajach nawierzchni: mineralnej (żwirowej) oraz betonowej z kruszywem eksponowanym. W wyznaczonych miejscach pojawiła się ścieżka z kraty pomostowej. Teren został wyposażony w oświetlenie parkowe oraz ławki i kosze na śmieci. Zasadzono nowe krzewy i byliny.

Miejsce stało się bardziej dostępne i przystosowane do potrzeb spacerowiczów. W poniedziałek, 20 czerwca, o godz. 18.00 historyczny park na nowo otworzy się dla mieszkańców!

Historia motywem przewodnim

To właśnie w tym miejscu wylądował awaryjnie amerykański samolot bombowy boeing B-17 „Flying Fortress” („Candie”). W nawiązaniu do tego wydarzenia, w forcie zamontowano instalację w kształcie samolotu. Pojawił się szkielet kadłuba samolotu, a skrzydła obrazuje posadzona tam roślinność. Zamontowane zostaną również 4 zabytkowe „świńskie ogony” – instalacje, ukazujące, jak wyglądały zasieki przeciwpiechotne w forcie „Borek”. Całość dopełniają nasadzenia drzew, krzewów oraz bylin okrywowych.

Wydarzenia towarzyszące

  • wystawa plenerowa poświęcona historii osiedla Kliny – będzie otwarta dla zwiedzających do 19 lipca
  • opowieści o forcie, „Fortecy” i parku, które zaprezentuje dr Krzysztof Wielgus –znawca Twierdzy Kraków
  • warsztaty ekologiczne dla najmłodszych
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności