Abp Marek Jędraszewski o śp. Lechu Kaczyńskim: „Królom był równy”

"Jędraszewski"

– Śp. pan profesor Lech Kaczyński, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, od 12 lat spoczywający na Wawelu – coraz bardziej jasno widzimy to wszyscy: w swej służbie narodowi i państwu, w swym oddaniu prawdzie, w swej trosce o własną wolność i o wolność Polski i Polaków: „królom był równy” – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. w intencji śp. Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. 18 czerwca przypada 73. rocznica urodzin Lecha i Jarosława Kaczyńskich.

Abp Marek Jędraszewski mówiąc o śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim nazwał go „bojownikiem o polską prawdę”. Wskazał na dążenie do poznania prawdziwej, odkłamanej historii polskiego narodu i państwa zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i międzynarodowym. Arcybiskup wskazał także na przykład „polskiego czynu” śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który przejawiał się zarówno w życiu osobistym, jaki i odpowiedzialnej trosce o dobro wspólne, jakim jest Polska. Metropolita zaznaczył osobistą odwagę prezydenta w wielowymiarowym myśleniu, mówieniu i postępowaniu „pod prąd” wobec możnych tego świata, a także systematyczność i wytrwałość w dążeniu do celów, mimo kampanii pogardy kierowanej przeciwko niemu. Arcybiskup właśnie przemysł pogardy nazwał krzyżem, który Lech Kaczyński podejmował każdego dnia.

Kończąc homilię abp Marek Jędraszewski nawiązał do słów Józefa Piłsudskiego wypowiedzianych do oficerów podczas pogrzebu Juliusza Słowackiego: „W imieniu rządu Rzeczypospolitej polecam panom odnieść trumnę do krypty Królewskiej, bo królom był równy”. 

Fot i info: Archidiecezja Krakowska

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności