Wolontariusze zorganizowali zbiórkę pluszaków dla dzieci z Ukrainy. Potrzebne są też torby i reklamówki

Wolontariusze zorganizowali zbiórkę pluszaków dla dzieci z Ukrainy. Potrzebne są też torby i reklamówki

Szafa Dobra oraz magazyn przy al. Daszyńskiego codziennie wydają odzież, żywność i leki tysiącom uchodźców z Ukrainy. W długich kolejkach ustawiają się głównie matki z dziećmi. Wolontariusze postanowili umilić im czas oczekiwania, wręczając każdemu maluchowi pluszaka. IKEA Kraków przekazała ich już blisko 2 tys., ale w akcję może włączyć się każdy, oddając nowe lub używane maskotki. Bardzo potrzebne są też wszelkie akcesoria do pakowania darów – torby, siatki, plecaki.

reklama

Od początku wybuchu wojny Centrum Wielokulturowe w Krakowie pomogło już blisko 100 tys. uchodźców z Ukrainy. Ponad połowa z nich to beneficjenci Szafy Dobra, wspólnej inicjatywy fundacji Internationaler Bund Polska oraz IKEA Kraków. Od jej otwarcia z pomocy skorzystało już 53 tys. potrzebujących, którym przekazano 366 tys. sztuk odzieży i obuwia. Z kolei z magazynu przy al. Daszyńskiego wydano 306 tys. artykułów spożywczych, higienicznych i pościeli oraz 27 tys. opakowań leków. Potrzeby są nadal duże, codziennie w kolejkach po niezbędne produkty ustawia się kilka tysięcy osób. Brakuje jednak akcesoriów do pakowania darów. W związku z tym Centrum Wielokulturowe zorganizowało specjalną zbiórkę pod hasłem „Torby, plecaki i pluszaki”. Maskotki mogą być używane, organizatorzy proszą tylko o ich wypranie. Wszystkie przekazywane są maluchom, które przychodzą z rodzicami do punktów pomocowych, a jest ich naprawdę sporo.

reklama

Codziennie nasze punkty odwiedza średnio 600 dzieci. Przychodzą z opiekunami po niezbędne do życia produkty – ubrania, jedzenie, środki czystości. Pamiętajmy, że większość z nich zostawiło wszystkie swoje zabawki w pogrążonym wojną kraju. Chcemy każdemu z tych maluchów móc podarować pluszaka, dlatego mamy gorący apel do wszystkich, którzy chcą pomóc – sprawdźcie czy nie macie w domu nieużywanych już, może nawet zapomnianych przytulanek, które mogłyby sprawić radość kolejnemu dziecku – mówi Maria Wojtacha, dyrektorka Internationaler Bund Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie. – Zbieramy też wszelkie akcesoria, w które można zapakować wydawane produkty – torby wielorazowe, zarówno bawełniane, jak i plastikowe, ale też plecaki. Nie chcemy kupować foliowych toreb, bo uważamy, że nawet w głębokim kryzysie trzeba myśleć długofalowo i mądrze – dodaje Maria Wojtacha.

Na apel jako pierwsza odpowiedziała IKEA Kraków, która jest partnerem Centrum Wielokulturowego. Przedstawiciele sklepu przekazali już 2 tys. nowych pluszaków i 500 tornistrów dla dzieci. W ramach współpracy z organizacją IKEA urządziła również nowy Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Galerii Kazimierz i Aptekę Socjalną. Dostarcza też żywność do magazynu przy al. Daszyńskiego 16. Ponadto przedstawiciele sklepu nie tylko wyposażyli i przygotowali na otwarcie Szafę Dobra, ale też w ramach wolontariatu regularnie pomagają w segregacji i wydawaniu odzieży.

IKEA wierzy, że dzieci to najważniejsi ludzie na świecie, a wsparcie osób z doświadczeniem uchodźczym jest w tym momencie priorytetem naszego zaangażowania społecznego. Cieszymy się, że możemy współpracować z Centrum Wielokulturowym w Krakowie, wspólnie jesteśmy w stanie pomóc skuteczniej i dotrzeć do większej liczby osób – mówi Judyta Rozmus, Specjalistka ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Kraków. – Warto wspomnieć, że poza wsparciem produktowym nasi pracownicy uczestniczyli w wolontariacie pracowniczym w Szafie i z dużym zaangażowaniem wspierają nasze wspólne przedsięwzięcia. Wolontariuszy cały czas brakuje, więc zachęcamy, żeby nie tylko włączyć się w zbiórkę, ale i przyjść na wolontariat i zobaczyć to, co robimy wspólnie – dodaje Judyta Rozmus.

Gdzie i kiedy można przynosić dary?

Torby, plecaki i pluszaki można przynosić do:

– Magazyn przy al. al. Daszyńskiego 16, od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-18:00

– Szafa Dobra, al. Pokoju 44, od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00


Akcja prowadzona jest bez ograniczeń czasowych, do odwołania. Informacje o bieżących potrzebach wszystkich punktów Centrum Wielokulturowe w Krakowie zamieszcza codziennie na Facebooku: https://www.facebook.com/CentrumWielokulturoweKrk

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności