W tym parku powstanie ścieżka w koronach drzew. Będzie też staw! [wizualizacje]

Zarząd Zieleni Miejskiej przedstawił wizualizację planowanych zmian w Parku Grzegórzeckim.

W projekcie priorytetem i główną inspiracją stał się zastany, piękny, dojrzały drzewostan. Chcemy, aby zagospodarowanie parku nie zmieniło tego niezwykłego, leśnego klimatu. Wierzymy jednak, że zaprojektowane przez nas obiekty przyczynią się do zwiększenia zainteresowania wszystkich mieszkańców i turystów Krakowa do korzystania z tej wspaniałej, zielonej wyspy zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie bulwarów, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa i poczucia komfortu dla wszystkich grup wiekowych.„- informuje Zarząd Zieleni Miejskiej

Jak zmieni się Park Grzegórzecki?

W parku znajdują się 2 zabytkowe budynki. Projekt zakłada wyremontowanie budynków i dostosowanie ich funkcji do potrzeb użytkowników parku.

  1. Wiata o niespotykanej, zabytkowej, żelbetowej konstrukcji stanie się wielofunkcyjnym pawilonem, w którym będą mogły odbywać się różnego rodzaju targi, wydarzenia kulturalne, koncerty, potańcówki. Pawilon zostanie przeszklony, tak, aby pozostawić wrażenie przebywania wewnątrz lasu. W pawilonie będzie ogólnodostępna toaleta.
  2. Budynek biurowo – sztabowy z gankiem wspartym na filarach, powstały w okresie międzywojennym XX w. zostanie przekształcony na pawilon z funkcją gastronomiczną, znajdzie się w nim ogólnodostępna sala, w której mieszkańcy będą mogli się spotykać i organizować wydarzenia. W budynku także znajdzie się miejsce na ogólnodostępną toaletę.
  3. Ścieżka w koronach drzew – delikatna, niemal niewidoczna konstrukcja pozwoli nie tylko najmłodszym zaobserwować przyrodę z nieco innej perspektywy.
  4. Plac zabaw – w miejsce budynku, który został zaplanowany do wyburzenia powstanie plac zabaw wtopiony w istniejący drzewostan. Urządzenia dopasowują się kształtem do nieregularnego terenu. Zostanie również wydzielona część dla najmłodszych dzieci. Zastosowanie ciemnej kolorystyki sprawia, że urządzenia wtapiają się w istniejący krajobraz.
  5. Staw – w miejsce istniejącego, technicznego zbiornika zaplanowano powstanie stawu. Pełnił on będzie funkcje przyrodnicze (rozwój i bytowanie zwierząt) oraz wypoczynkowe. Poprawi także mikroklimat miejsca.
  6. Relikty fortu nr 17 Luneta Grzegórzecka zostały w zeszłym roku zabezpieczone. Projekt zakłada zachowanie wszystkich reliktów oraz dodatkowe ich podkreślenie poprzez iluminację.
    W miejsce kolejnego budynku przeznaczonego do rozbiórki powstanie niewielka strefa sportowa m.in. z urządzeniami do street workoutu. Pojawią się także nowe ścieżki, w tym ścieżki z elementami edukacji przyrodniczej. Całość parku zostanie oświetlona i wyposażona w meble miejskie.

Fot. ZZM

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności