Stracił uprawnienia do kierowania, bo był pijany. Po trzech dniach znowu nietrzeźwy usiadł za kierownicę

Kilka dni temu policjanci z wielickiej komendy, przeprowadzili na terenie powiatu działania kontrolne pod nazwą „Alkohol i narkotyki”. Akcja miała na celu skontrolowanie kierowców i wyeliminowanie z ruchu drogowego takich, którzy poruszają się po drogach pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

W trakcie kilkugodzinnej akcji badaniu na zawartość alkoholu w organizmie poddano 43 kierowców,. W wyniku przeprowadzonych kontroli zatrzymano 3 nietrzeźwych kierujących. Zatrzymani to 38-letni kierowca renaulta, który miał ok. 2,6 promila, 47 -latek kierujący samochodem marki Peugeot, który miał 0,8 promila  alkoholu oraz 42-letni kierowca Opla z wynikiem ponad 3,4 promila. Jak się również okazało, 42 letni kierowca Opla nie posiadał uprawnień do kierowania, gdyż 3 dni wcześniej utracił je na terenie powiatu proszowickiego, kierując pojazdem pod wpływem alkoholu. Nie zatrzymano żadnego kierowcy, który byłby pod wpływem narkotyków.

Przypominamy, że kierowanie pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.

Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże:

od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 5 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy  na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony na okres od 3 – 15 lat, grzywna może wynieść nawet 1 080 000 zł. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Fot. Policja

Zobacz również:

12 maja policja przeprowadzi akcję „NURD”

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności