Sporo atrakcji przygotowano dla mieszkańców

Moc atrakcji czeka na krakowian podczas 20. Dnia Otwartego Magistratu, który odbędzie się już w niedzielę, 5 czerwca i połączy dwa istotne dla naszego miasta tematy: obchody jubileuszu 50-lecia rzeźby Smoka Wawelskiego oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. A wszystko to w lekkim, ale edukacyjnym tonie, w myśl zasady: „nauka przez zabawę”.

– Smoki i ekologia zdominują tegoroczny Dzień Otwarty Magistratu. Wybór takiej tematyki wskazuje na nasze zakorzenienie w przeszłości, ale i odważne spojrzenie w przyszłość – mówi Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej. – Z jednej strony chcemy pokazać krakowianom miejsca, których nie odwiedzają na co dzień oraz przypomnieć ważne dla naszego miasta wydarzenia, a przewodnikiem w tej wędrówce będzie smok. Z drugiej zaś, po raz kolejny mocno stawiamy na elementy związane z ochroną klimatu i pokazujemy realne działania, które podejmujemy jako miasto oraz przypominamy, co każdy z nas może robić, aby chronić naszą planetę, czyli de facto zadbać o przyszłość naszą i naszych dzieci – dodaje.

Tegoroczne wydarzenia w ramach Dnia Otwartego odbędą się w dwóch lokalizacjach: w magistracie na placu Wszystkich Świętych oraz w Rynku Podgórskim.

– Zapraszam wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania. Zachęcam do zwiedzania Pałacu Wielopolskich i dawnego Ratusza Podgórskiego, a także do zapoznania się z działalnością krakowskiego samorządu – zachęca prezydent Jacek Majchrowski, który o godz. 10.00 przywita krakowian na pl. Wszystkich Świętych, a chwilę później w Rynku Podgórskim.

Plac Wszystkich Świętych

Motywem przewodnim wydarzeń w tej lokalizacji będzie… smok. Ma to związek z obchodami jubileuszu 50-lecia rzeźby Smoka Wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego. Już w nocy z soboty na niedzielę na frontowej ścianie Pałacu Wielopolskich zabłyśnie smok. W niedzielę rano dziedziniec przed budynkiem zmieni się w scenę, na której wystąpią aktorzy krakowskich teatrów. Podczas licznych warsztatów dowiemy się jak przygotować domowe archiwum fotograficzne, weźmiemy udział w quizie o legendach krakowskich i smoczym torze przeszkód, poznamy proces wypieku krakowskiego obwarzanka czy nauczymy się wykonywać upcyklingowe figurki smoków. Dzieci będą mogły także spróbować swych sił w sztuce tworzenia komiksów, odbić swój pamiątkowy smoczy linoryt oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych. Tradycyjnie będzie można zwiedzić reprezentacyjne sale Pałacu Wielopolskich, w których na uczestników będą czekały kolejne niespodzianki. Zwiedzanie odbywać się będzie w towarzystwie znanych krakowskich przewodników w zorganizowanych grupach po uprzedniej rejestracji.

Wydarzenia w magistracie trwać będą do godz. 16.00.

Rynek Podgórski

Warsztaty, eksperymenty naukowe, gry i pokazy – na Rynku Podgórskim pokażemy proklimatyczne i proekologiczne działania miasta – mówi dyrektor Monika Chylaszek. – Dowiemy się jak zbudować ogród deszczowy lub mini ogródek w donicy, zajrzymy do ula, poznamy sekrety miejskich zapylaczy, zbudujemy domki dla owadów, pokonamy wodny tor przeszkód, a do obserwacji naukowych zjawisk użyjemy mikroskopów. Chętni będą mogli próbować swoich sił w zawodach wytwarzania energii elektrycznej za pomocą rowerów lub ręcznego kołowrotka. Zgłębimy też sztukę recyklingu, zarówno jak prawidłowo segregować odpady, ale również jak je ponownie wykorzystać do stworzenia np. breloczków z dętek rowerowych czy portfeli z kapsułek po kawie. Nasi ekodoradcy odpowiedzą na pytania dotyczące miejskich programów dotacyjnych – wymienia dyrektor Chylaszek.

Wraz z pracownikami Muzeum Podgórza będzie można zwiedzić Ratusz Podgórski i salę im. Franciszka Maryewskiego. Wśród atrakcji w Rynku Podgórskim przewidziano ponadto spacery tematyczne z przewodnikami, gry podwórkowe, animacje dla dzieci, balonowe zwierzaki. Dostępny będzie także miniserwis rowerowy.

Na scenie zagra folkowa artystka Megitza, czyli kobieta z białym kontrabasem oraz Big Band ze szkoły muzycznej im. Bronisława Rutkowskiego, a o godz. 17.00 rozpocznie się koncert finałowy legendarnego zespołu VOO VOO.

W obydwu lokalizacjach przewidziano także rozdawanie sadzonek ziół, konkursy z nagrodami, fotobudki, strefy gastronomiczne, degustacje kawy i świeżo tłoczonym soków.

– Aby zapewnić dogodne przemieszczanie się pomiędzy obiema lokalizacjami uruchomiliśmy tego dnia bezpłatną, zabytkową linię tramwajową pomiędzy placem Wszystkich Świętych i Rynkiem Podgórskim – dodaje Monika Chylaszek.

Szczegóły niebawem

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności