Smoki opanują Kraków [program]

Nareszcie! Z błyskiem w oku i uśmiechem na paszczach tłumnie powracają na krakowskie ulice. Smoki! Już za tydzień 21. edycja Wielkiej Parady Smoków Teatru Groteska. Tegorocznym motywem przewodnim są smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich.

Pierwsze smoki zjawią się w sobotni poranek 4 czerwca i na dwa dni zalegną Piknikiem Rodzinnym na bulwarze przy Smoczej Jamie. Od godz. 10 małych i dużych śmiałków kusić będą wkładaniem ręki do smoczego pyska i chodzeniem w smoczej skórze, zachęcać do toczenia smoczego jaja, próbowania sił w strzelaniu z łuku i buszowania po namiotach partnerów pikniku. Do tego liczne konkursy z nagrodami. 4 czerwca bawimy się do godz. 20, a w niedzielę 5 czerwca od godz. 10 do 19.

W sobotni wieczór smoczyska uniosą się nad zakolem Wisły u stóp Wawelu. Właśnie tam o godz. 22 rozpocznie się Wielkie Nocne Widowisko Plenerowe. Ogromne, wypełnione helem smoki, animowane na barkach i statkach przez aktorów Teatru Groteska, zatańczą w rytmie muzyki, w oprawie laserów, gigantycznych kurtyn wodnych i efektów pirotechnicznych. To najbardziej spektakularna część smoczego święta. Figury mają do 25 metrów długości i kilkanaście metrów wysokości. Groteska ma ponad 30 takich smoków, podczas niespełna godzinnego widowiska można będzie zobaczyć ich kilkanaście.

Podobnie jak w 2021 roku, tegoroczne Wielkie Widowisko będzie miało proekologiczną formułę. Do pokazu zostanie użyta najnowocześniejsza pirotechnika silence – znacznie cichsza, ale równie atrakcyjna wizualnie, co tradycyjna. Ciche fajerwerki generują dźwięk o mniejszym, nie powodują huku, a hałas, który emitują jest nieznaczny. Będzie to pirotechnika niska i średnia, nie oddziaływująca znacząco poza przestrzeń widowiska, i w pełni biodegradowalna.

W niedzielne południe 5 czerwca wyruszy z Plant ul. Grodzką Wielka Parada Smoków. Ponad 30 kolorowych stworów animowanych przez dzieci przejdzie w barwnym pochodzie na Rynek Główny. Dwadzieścia dwa smoki staną do konkursu o tytuł Najpiękniejszego Smoka Parady. Figury powstają w szkołach, przedszkolach i domach kultury w całej Polsce, według pomysłów placówek, przygotowywane wspólnie przed dzieci i opiekunów.

Wielka Parada Smoków jest w znaczącym stopniu prezentem twórców smoków dla Krakowa. Projektantami i realizatorami parady dziennej są zaprzysięgli miłośnicy smoków właśnie. W efekcie tego entuzjazmu powstaje jedyny w swoim rodzaju korowód złożony z kilkudziesięciu fantazyjnych smoczych postaci i ok. 1500-2000 dzieci. Można zatem śmiało powiedzieć, że przez dwadzieścia jeden lat trwania Parady powstał największy zespół teatru plenerowego przez który przewinęło się ok. czterdziestu tysięcy twórców i aktorów uczestników – podsumowuje Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska w Krakowie. – Jeśli dodać do tego ok. 800 tysięcy widzów dwudziestu edycji Wielkiego Plenerowego Widowiska na Wiśle i kolejne setki tysięcy uczestników Smoczego Pikniku to otrzymujemy prawdziwy obraz tego czym stała się przez lata Wielka Parada Smoków i jak mocno wrosła w Kraków.

W tegorocznym smoczym jury zasiądą: Joanna Mucha, Wiktor Herzig, Dariusz Nowak, Mariusz Süss i Adolf Weltschek. Werdykt zostanie ogłoszony ok. godz. 13.30 ze sceny na Rynku Głównym.

Prócz smoków konkursowych, w paradzie licznie wezmą udział smoki gościnne. Siedem lekkich, prostych firmą i zaskakująco pomysłowych powstało w Teatrze Groteska, a poniosą je grupy dzieci z Polski i Ukrainy. W korowodzie przejdzie również smok Matylda i chiński smok Instytutu Konfucjusza. Na pl. Wszystkich Świętych dołączy do nich smok budowany specjalnie podczas Dnia Otwartego Magistratu.

Przemarszowi towarzyszyć będzie muzyka trzech krakowskich zespołów: Sorrir Por Favor! zagra sambę, Capoeira UNICAR Kraków da pokaz tańca-walki, a Krakowska Orkiestra Staromiejska zagra muzykę marszową i rozrywkową na instrumentach dętych.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności