Przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków będzie droższy [cennik]

Kierowcy będą musieli zapłacić więcej za przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków. Od 4 lipca br. zwiększą się stawki opłat za przejazdy dla wszystkich kategorii pojazdów. Planowane jest również utrzymanie rabatu dla kierowców samochodów osobowych korzystających z płatności automatycznych w dotychczasowej wysokości 6 zł za przejazd całym płatnym odcinkiem.

reklama

Nowe stawki za przejazd

We wniosku złożonym do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad SAM S.A. koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków występuje o zgodę na zmianę od 4 lipca br. stawek opłat za przejazdy dla wszystkich kategorii pojazdów:

reklama
  1. kategorii 1 (innych niż  motocykle) – z kwoty 12 zł do kwoty 13 zł;
  2. kategorii 2, 3, 4 i 5 – z kwoty 35 zł do kwoty 40 zł.

Powyższe opłaty obowiązywać będą na każdym z dwóch Placów Poboru Opłat (PPO), tj. w Mysłowicach i Balicach.

Jak zapewnić sobie tańsze przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków?

Jak zapewnić sobie tańsze przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków, mimo zapowiadanych zmian cennika? Zrezygnować z płatności na autostradowych bramkach gotówką lub kartą na rzecz automatycznych metod poboru opłat. Do tej pory zarządca koncesyjnego odcinka A4 wydał blisko 50 tysięcy urządzeń do elektronicznego poboru opłat A4Go i odnotował ponad 1,1 mln zarejestrowanych użytkowników videotollingu. Udział płatności automatycznych w  transakcjach na bramkach wynosi już 40 proc. i systematycznie rośnie. Przejazdy automatyczne są nie tylko sprawniejsze, m.in. dzięki osobnym, szybkim pomarańczowym pasom, ale też w przypadku samochodów osobowych tańsze, bo premiowane obecnie 25 proc. rabatem.

Planowane jest utrzymanie stawki preferencyjnej dla transakcji automatycznych (elektroniczny pobór opłat A4Go i Telepass oraz videotolling z aplikacjami: Autopay, SkyCash, mPay, IKO oraz z kartami ORLEN Flota) realizowanych za przejazd samochodami osobowymi.  Od 4 lipca 2022 r. opłaty dla tego typu transakcji będą o 3 zł niższeczyli wyniosą 10 zł na każdym PPO.Taka stawka za przejazd obowiązywała w przypadku samochodów osobowych siedem lat temu.

Wysokość bonifikaty dla pojazdów kategorii 2 i 3, która będzie obowiązywała dla tych kategorii pojazdów od 4 lipca 2022 r., zostanie odrębnie skonsultowana z GDDKiA. Aktualnie dla pojazdów kategorii 2 i 3 od obowiązującej stawki opłaty za przejazd autostradą (tj. 35 zł) stosuje się bonifikatę, która wynosi 13 zł.

Realna oszczędność na przejazdach autostradą A4 Katowice-Kraków

– Trzy złote rabatu na każdej bramce, to w  sytuacji codziennych dojazdów, np. do pracy, oszczędność 240 zł w skali miesiąca, a w perspektywie roku to już blisko 3 tys. zł – kwota w dobie przyspieszającej inflacji nie bez znaczenia dla domowego budżetu. Wystarczy zainstalować w telefonie jedną z bezpłatnych aplikacji bądź zamówić urządzenie A4Go do elektronicznego poboru opłat – mówi Rafał Czechowski, rzecznik pasowy SAM SA.  – Do zmiany stawek za przejazd zmusza nas wzrost kosztów utrzymania autostrady i prowadzenia inwestycji, związany m.in. z szybko rosnącymi w ostatnim czasie cenami usług, materiałów budowlanych czy nośników energii – dodaje.

Informacje o dostępnych opcjach tańszego, szybszego i wygodniejszego płacenia za przejazdy metodami automatycznymi można znaleźć na stronie www.a4-szybko.pl.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności