Posypały się mandaty. Policja podsumowała akcję „NURD”

W czwartek 12 maja br. na terenie Małopolski prowadzone były ogólnopolskie działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Celem ich było przede wszystkim zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wykroczeniami kierujących wobec pieszych oraz rowerzystów jak również niewłaściwe zachowanie pieszych i kierujących jednośladami na drogach.

W ciągu jednodniowych działań, ujawniono 1316 wykroczeń. Najwięcej z nich, tj. 913 dotyczyło nieprawidłowych zachowań kierujących pojazdami wobec pieszych, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych. Policjanci ujawnili także 39 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami mechanicznymi wobec rowerzystów.

Podczas działań mundurowi  reagowali również na naruszenia prawa popełniane przez pieszych, których w sumie ujawniono 364.

Do działań włączony został bezzałogowy statek powietrzny. Policjanci, w trosce o bezpieczeństwo pieszych, w ciągu dwóch godzin pracy drona, na zakopiance w miejscowości Gaj, ujawniali 18 wykroczeń kierujących, polegających na nieprawidłowym wyprzedzaniu bezpośrednio przed przejściem dla pieszych oraz na przejściu dla pieszych. Wyprzedzanie bezpośrednio przed jak i na przejściu dla pieszych jest bardzo niebezpiecznym manewrem w ruchu drogowym. Jest jedną z dominujących przyczyn powstawania groźnych wypadków drogowych. Za takie zachowanie, kierujący może otrzymać mandat karny  w wysokości 1500 zł oraz 10 punktów karnych.

fot. policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności