Policjanci przeprowadzili zorganizowaną akcję

23 maja br. policjanci przeprowadzili zorganizowaną akcję zatrzymania młodych osób podejrzewanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu i udzielaniem znacznych ilości narkotyków. Śledczy działając w oparciu o zdobytą wiedzę operacyjną oraz realizując postanowienie Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze pojechali do kilkunastu mieszkań zlokalizowanych w różnych częściach Krakowa, gdzie zamieszkiwać miały wytypowane osoby.

Policjanci zatrzymali podejrzewanych oraz przeszukali ich mieszkania, w których znaleźli m.in. łącznie 130 gramów marihuany, 50 gramów mefedronu, telefony komórkowe, laptopy, gotówkę w łącznej kwocie ponad 8 tys. złotych, maczetę, gaz oraz odzież i emblematy kibicowskie. Policjanci zatrzymali łącznie 13 osób, w tym 12 młodych mężczyzn oraz 20-letnią kobietę. Wszyscy zostali przewiezieni do Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, a następnie doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej dla Krakowa Podgórza.

Funkcjonariusze ustalili, że zatrzymani mężczyźni działali w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Ponadto członkowie szajki od grudnia 2019 roku do maja 2022 roku wprowadzali do obrotu znaczne ilości substancji odurzających oraz środków psychotropowych oraz udzielali je innym osobom. W tym czasie młodzi mężczyźni mogli wprowadzić do obrotu nawet 40 kg mefedronu i uzyskać z tego tytułu około 480 tys. złotych oraz prawie 17 kg marihuany o czarnorynkowej wartości ponad 200 tys. złotych. Ponadto dilerzy mogli rozprowadzić nie mniej niż 1,6 kg amfetaminy o wartość 5600 zł oraz ecstasy w ilości nie mniejszej niż 1 kg o wartości 4000 zł.24 maja br. decyzją Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze szóstka zatrzymanych, w wieku od 18 do 26 lat objęta została policyjnymi dozorami oraz poręczeniami majątkowymi. 25 maja br. Sąd Rejonowy dla Krakowa – Podgórza, w oparciu o zebrany materiał dowodowy przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na trzy miesiące dla pozostałych sześciu mężczyzn.

Zatrzymani mężczyźni odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych oraz za udzielanie ich innym osobom, za co grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Ponadto siedmiu z nich czeka odpowiedzialność karna za nieuprawnione posiadanie znacznych ilości narkotyków, za co kodeks karny przewiduje karę do 10 lat więzienia. Młoda kobieta odpowie za posiadanie środków odurzających, co zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Fot. Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności