Na Małym Rynku odbędzie się koncert

Już w najbliższą sobotę, 28 maja na Małym Rynku odbędzie się koncert z okazji Dnia Uniwersytetu Ekonomicznego.

Koncert rozpocznie się o godzinie 17:00. Jego podniosły charakter ma podkreślić solidarność, a także dotychczasową i przyszłą współpracę dwóch miast partnerskich – Krakowa i Lwowa.

24 lutego wojska Federacji Rosyjskiej rozpoczęły zbrojną inwazję na terytorium niepodległego i niezależnego państwa – Ukrainy. Codziennie jesteśmy świadkami nie tylko bohaterskiej postawy walczących o swoją wolność obrońców Ukrainy, ale także zbrodni i bestialstwa Rosjan. Uczestniczymy w dramacie uchodźców wojennych, głównie kobiet i dzieci, którzy tłumnie opuszczają objęte działaniami wojennymi tereny. Jako społeczność, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie nie pozostawia ich bez pomocy.

Poza udziałem w licznych akcjach i inicjatywach, uczelnia postanowiła wyrazić solidarność z walczącym narodem ukraińskim także podczas organizacji tegorocznego Dnia Uniwersytetu Ekonomicznego. Uroczysty koncert towarzyszący temu wydarzeniu będzie miał wyjątkowy charakter. Wezmą w nim udział: Orkiestra Kameralna „Polyphonia” – orkiestra smyczkowa w skład której wejdzie około 25 kobiet, Orkiestra Wojskowa w Krakowie oraz Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie „Dominanta”. Czynne uczestnictwo w wydarzeniu artystek z Ukrainy ma podkreśli fakt, że ich naród walczy nie tylko o integralność terytorium, ale także o zachowanie swojej kultury i tożsamości. Lwowskie muzyczki chcą również podziękować Polakom za dotychczasowe wsparcie, prosić o dalszą pomoc oraz przekazać nam wszystkim nadzieję – mimo trwającego tuż za naszymi granicami horroru.

Udział w wydarzeniu krakowskiej Orkiestry Wojskowej będzie miał ponadto wyraz symboliczny, podkreślający bohaterską postawę, walkę i poświęcenie ukraińskich żołnierzy. Elementem łączącym te dwa trudne obrazy współczesności, będzie występ Chóru UEK „Dominanta”, który w swoim repertuarze zawrze zarówno pieśni ukraińskie, jak i najpiękniejsze pieśni polskie. Utworem finałowym, wykonanym wspólnie przez wszystkie te trzy grupy muzyczne, będzie „Dona nobis pacem” („Obdarz nas pokojem”) polskiego kompozytora – Wojciecha Kilara.

Podczas koncertu wręczona zostanie również statuetka zwycięzcy plebiscytu „Wspólnota UEK”.

Koncert objęty jest honorowym patronatem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności