MPK SA planuje kupić nowe autobusy

MPK SA w Krakowie ogłosiło kolejny w tym roku przetarg na zakup autobusów elektrycznych. Tym razem do Krakowa mogą trafić 22 autobusy zeroemisyjne. Postępowanie przetargowe jest podzielone na dwa zadania, pierwsze zakłada zakup 4 autobusów o długości 12 metrów (z opcją zamówienia kolejnych trzech), a drugie dotyczy zamówienia 18 autobusów przegubowych (z opcją zamówienia kolejnych trzech). Firmy zainteresowane złożeniem ofert mają na to czas do 24 czerwca 2022 roku. Warto podkreślić, że MPK SA stara się o uzyskanie dofinasowania zakupu tych pojazdów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (bez pozyskania tych środków postępowanie przetargowe może zostać unieważnione).

Wszystkie zamawiane autobusy elektryczne będą niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację, wydzieloną przestrzeń oraz platformę dla osób poruszających się na wózkach, monitoring i porty USB do ładowania smartfonów. Każdy pojazd będzie miał możliwość ładowania przez wtyczkę oraz przez pantograf, który umożliwi ładowanie szybkie oraz wolne. Warto podkreślić, że wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, będą zasilane wyłącznie energią elektryczną.

Przypomnijmy, że trwa wybór najlepszej oferty w poprzednim przetargu ogłoszonym przez MPK SA, w którym zamówienie obejmuje dostawę 20 autobusów elektrycznych (zakup będzie dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Po rozstrzygnięciu obu przetargów i podpisaniu umów producenci będą mieć maksymalnie 12 miesięcy na dostawy pojazdów. To oznacza, że w przyszłym roku w Krakowie pasażerowie będą mieć do dyspozycji 121 elektrycznych autobusów, z czego aż 81 to będą pojazdy przegubowe.

Fot. MPK

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności