Krakowski łazik marsjański leci do USA!

Już 1. czerwca rozpocznie się finał zawodów University Rover Challenge 2022, podczas których zespół AGH Space Systems zmierzy się z 36 projektami łazików marsjańskich z całego świata. Na studentów czeka wiele wyzwań, a wśród nich wysokie temperatury na pustyni Utah, ponieważ to właśnie tam, corocznie, rywalizują ze sobą najlepsze zespoły konstrukcyjne.

Zbudowany przez inżynierów z AGH łazik Kalman weźmie udział w 4 konkurencjach, polegających m.in. na serwisowaniu urządzeń, poszukiwaniu śladów życia oraz jeździe autonomicznej. Wszystkie zadania są zaprojektowane przez sędziów pracujących na co dzień w sektorze kosmicznym i odpowiadają prawdziwym wyzwaniom, przed którymi stają łaziki wysyłane na Marsa.

Analogowe misje kosmiczne odbędą się w miejscu odwzorowującym warunki panujące na Czerwonej Planecie, czyli w Mars Desert Research Station, zlokalizowanej na pustyni Utah. Miejsce to, odosobnione, z charakterystycznym podłożem oraz wysokim nasłonecznieniem, nie pozwala na sukces niedopracowanym lub ulegającym częstym awariom projektom. Z tego względu, o wyniku danego łazika często decyduje nie tylko jego stopień zaawansowania technicznego, ale również obecność osób zdolnych do szybkiej eliminacji pojawiających się błędów. Dlatego, AGH Space Systems zabierze w tym roku do Stanów aż 12 różnych specjalistów w swoich dziedzinach.

Podczas zawodów, krakowski zespół zaprezentuje nowe podsystemy łazika, nad którymi pracował przez ostatni rok. Wśród nich znajdziemy m.in. chwytak umożliwiający złapanie zarówno kokosa, jak i małego klucza imbusowego, sześciostopniowy manipulator, pozwalający na otrzymanie dowolnej orientacji chwytaka w przestrzeni oraz ulepszoną nawigację autonomiczną, której poprzednia wersja zapewniła Kalmanowi nagrodę za najlepszy przejazd autonomiczny w ramach zawodów European Rover Challenge 2021.

Zawody zakończą się 4. czerwca i to właśnie wtedy poznamy tegorocznych zwycięzców. Relację z całego wydarzenia w Stanach Zjednoczonych będzie można śledzić zarówno w mediach społecznościowych AGH Space Systems, jak i na stronie organizatorów University Rover Challenge.

Fot. mat. prasowe

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności