Krakowski łazik marsjański leci do USA!

Krakowski łazik marsjański leci do USA!

Już 1. czerwca rozpocznie się finał zawodów University Rover Challenge 2022, podczas których zespół AGH Space Systems zmierzy się z 36 projektami łazików marsjańskich z całego świata. Na studentów czeka wiele wyzwań, a wśród nich wysokie temperatury na pustyni Utah, ponieważ to właśnie tam, corocznie, rywalizują ze sobą najlepsze zespoły konstrukcyjne.

Zbudowany przez inżynierów z AGH łazik Kalman weźmie udział w 4 konkurencjach, polegających m.in. na serwisowaniu urządzeń, poszukiwaniu śladów życia oraz jeździe autonomicznej. Wszystkie zadania są zaprojektowane przez sędziów pracujących na co dzień w sektorze kosmicznym i odpowiadają prawdziwym wyzwaniom, przed którymi stają łaziki wysyłane na Marsa.

Analogowe misje kosmiczne odbędą się w miejscu odwzorowującym warunki panujące na Czerwonej Planecie, czyli w Mars Desert Research Station, zlokalizowanej na pustyni Utah. Miejsce to, odosobnione, z charakterystycznym podłożem oraz wysokim nasłonecznieniem, nie pozwala na sukces niedopracowanym lub ulegającym częstym awariom projektom. Z tego względu, o wyniku danego łazika często decyduje nie tylko jego stopień zaawansowania technicznego, ale również obecność osób zdolnych do szybkiej eliminacji pojawiających się błędów. Dlatego, AGH Space Systems zabierze w tym roku do Stanów aż 12 różnych specjalistów w swoich dziedzinach.

Podczas zawodów, krakowski zespół zaprezentuje nowe podsystemy łazika, nad którymi pracował przez ostatni rok. Wśród nich znajdziemy m.in. chwytak umożliwiający złapanie zarówno kokosa, jak i małego klucza imbusowego, sześciostopniowy manipulator, pozwalający na otrzymanie dowolnej orientacji chwytaka w przestrzeni oraz ulepszoną nawigację autonomiczną, której poprzednia wersja zapewniła Kalmanowi nagrodę za najlepszy przejazd autonomiczny w ramach zawodów European Rover Challenge 2021.

Zawody zakończą się 4. czerwca i to właśnie wtedy poznamy tegorocznych zwycięzców. Relację z całego wydarzenia w Stanach Zjednoczonych będzie można śledzić zarówno w mediach społecznościowych AGH Space Systems, jak i na stronie organizatorów University Rover Challenge.

Fot. mat. prasowe

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności