Jak zorganizować pogrzeb w Krakowie?

Artykuł sponsorowany

Śmierć kogoś bliskiego, zawsze jest dla człowieka trudnym doświadczeniem. Wiąże się ono z przeżywaniem utraty oraz całą gammą przykrych uczuć z którymi trzeba sobie poradzić w tym czasie. Niestety, w tych ciężkim momencie, rodzina musi się zmierzyć z jeszcze jednym zadaniem, jakim jest organizacja pogrzebu oraz wszelkie formalności z nim związane.

Przygotowanie pogrzebu – od czego zacząć? 

Pierwszym krokiem od czego należy zacząć organizację pochówku jest ustalenie daty pogrzebu oraz miejsca, gdzie zmarły ma spocząć. Odpowiedni zakład pogrzebowy (polecamy EPITAFIUM Kraków) jest kolejnym miejscem, które należy wybrać podczas przygotowywania się do ostatniej podróży zmarłego. W Krakowie znajduje się wiele domów pogrzebowych, z których usług można skorzystać. Kierując się wyborem zakładu pogrzebowego powinno się wybrać taki, który ma w tym fachu wieloletnie doświadczenie oraz zapewnia wsparcie na każdym etapie przygotowań. Często to właśnie rolą zakładu pogrzebowego jest zdobycie wszystkich potrzebnych dokumentów oraz zadbanie o szczegóły ceremonii. Jest to dużym odciążeniem dla zrozpaczonych członków rodziny lub przyjaciół, pozwalającym na prawidłowe przeżywanie straty. 

Kolejnym zadaniem jakie czeka na pogrążoną w smutku rodzinę jest decyzja o sposobie pochowania zmarłego. Być może zmarły miał konkretne życzenie związane ze sposobem pochówku. Należy ustalić czy zmarły chciał zostać skremowany czy może raczej wolał zostać pochowany w sposób tradycyjny. Jeżeli pochówek ma się odbyć w tradycyjny sposób, trzeba wybrać odpowiednią trumnę, w której spocznie nasz bliski. W sytuacji, w której zmarły życzył sobie zostać poddanym kremacji, należy wybrać taki zakład pogrzebowy, który posiada w swoich usługach kremacje zmarłych. W przypadku kremacji trzeba wybrać również urnę. 

Firma pogrzebowa odgrywa istotną rolę w trakcie czynności związanych z pochówkiem zmarłego. Do jego najważniejszych zadań należą:

 • skompletowanie dokumentów, choć może to również zrobić rodzina 
 • zabranie ciała do zakładu
 • przygotowanie zmarłego do uroczystości pogrzebowych, umycie ciała oraz ubranie
 • przechowanie ciała zmarłego w chłodnicy do czasu pogrzebu 
 • w przypadku kremacji, spalenie ciała
 • przewiezienie zwłok do kościoła 
 • transport zmarłego na cmentarz do miejsca ostatecznego pochówku
 • zabranie kwiatów i wieńców 

Dokumenty potrzebne do organizacji pogrzebu

Dokumenty związane z pogrzebem mogą zostać skompletowane przez firmę pogrzebową lub zorganizowane przez rodzinę zmarłego. Najważniejszym krokiem jest uzyskanie aktu zgonu, który należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego. 

Ostatnią rzeczą na której należy się skupić organizując ceremonię pogrzebową jest spotkanie pożegnalne, zwane popularnie stypą. Warto znaleźć miejsce, w którym może spotkać się cała pogrążona w smutku rodzina i przyjaciele.

Zasiłek pogrzebowy

W przypadku organizacji pogrzebu, istotną kwestią może okazać się także możliwość skorzystania z przysługującego zasiłku pogrzebowego. Aby móc się starać o takie jednorazowe dofinansowanie należy udać się do miejsca w którym zmarły był ubezpieczony i złożyć stosowne dokumenty, do których zaliczają się:

 • wniosek dotyczący wypłaty zasiłku
 • skrócony odpis aktu zgonu
 • dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa lub powinowactwa
 • zaświadczenie o ubezpieczeniu bliskiego w dniu jego śmierci
 • rachunki potwierdzające poniesione koszty związane z organizacją pogrzebu

Organizacja ceremonii pogrzebowej jest trudnym, jednakże bardzo ważnym zadaniem. Choć rodzina zmarłego może sama zorganizować wszystkie formalności, warto jednak skorzystać z pomocy doświadczonego zakładu pogrzebowego. Profesjonalne zakłady pogrzebowe z Krakowa, świadczą swoje usługi zarówno na terenie samego miasta jak i również w jego okolicach. 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności