Gigantyczna marionetka przejdzie ulicami Krakowa

Gigantyczna marionetka przejdzie ulicami Krakowa

Gigantyczna marionetka przejdzie ulicami Krakowa! Mała Amal (Little Amal) gigantyczna, trzyipółmetrowa marionetka przywiezie niezbędną pomoc oraz spotka się z mieszkańcami Krakowa i prezydentem Jackiem Majchrowskim, aby wspólnie z nimi przejść ulicami naszego miasta. Wydarzenie zaplanowano na piątek, 13 maja o godz. 14.00 na Rynku Głównym. Postać wędruje po całej Europie (pokonała już ok. 8 tys. kilometrów), aby zwrócić uwagę na dramat tysięcy dzieci – najmłodszych uchodźców. Kraków jest jednym z trzech polskich miast wybranych do prezentacji lalki.

Marionetka przedstawia dziewięcioletnią syryjską dziewczynkę, która podejmuje samotną wędrówkę po całej Europie, aby odnaleźć swoją matkę. Od pierwszych kroków na drodze z Syrii do nowego domu w Manchesterze lalka stała się symbolem praw człowieka reprezentującym miliony dzieci, które na uchodźctwie zostały rozdzielone ze swoimi rodzinami. Jej pilny apel do świata to: „Nie zapominajcie o nas”.

Do obsługi lalki potrzebne są trzy osoby: jedna na szczudłach, która animuje również głowę postaci, i po jednej na każdą rękę. W zespole są lalkarze z całego świata, w tym osoby z doświadczeniem uchodźczym. Amal wykonano z włókna węglowego i trzciny.

– W czasach bezprecedensowych zmian na całym świecie podróż Amal przekracza granice, jest ponad polityką czy językami, opowiadając nową historię naszego wspólnego człowieczeństwa. Upewnia się, że świat nie zapomni o milionach przesiedlonych dzieci, spośród których każde ma przecież potencjał do ubogacenia społeczności, w których – mamy nadzieję – odnajdą schronienie – mówi dyrektor artystyczny projektu „The Walk” Amir Nizar Zuabi.

Całość przedsięwzięcia została wyprodukowana przez Davida Lana, Tracey Seaward i Stephena Daldry’ego dla The Walk Productions we współpracy z Handspring Puppet Company pod kierownictwem dyrektora artystycznego Amira Nizara Zuabiego. Pierwsza produkcja powstała we współpracy z Good Chance Theatre. Współproducentką polskiej części projektu jest Martyna Lach.

Little Amal została zaproszona do Polski przez instytucje kultury i organizacje humanitarne, przy wsparciu prezydentów miast Lublina, Krakowa i Przemyśla, urzędów miast, Ambasady Ukrainy w Polsce i Konsulatu Ukrainy w Lublinie, aby odwiedzić dzieci z Ukrainy przebywające w Polsce oraz ich rodziny.

Wśród partnerów, osób i instytucji wspierających wydarzenie są: Ambasada Ukrainy w Polsce, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, Warsztaty Kultury w Lublinie, Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Opera Krakowska, Teatr KTO w Krakowie, KBF, Fundacja Instytut Polska – Ukraina, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, Centrum Kultury Zamek w Przemyślu, Centrum Pomocy Humanitarnej w starej hali Tesco w Przemyślu, Fundacja Choose Love, The Shapiro Foundation, Fundacja Folkowisko i Fundacja PepsiCo.

Więcej informacji: walkwithamal.org/poland/

Fot. KBF

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności