Dwóch Albańczyków próbowało przechytrzyć funkcjonariuszy na lotnisku

Straż Graniczna poinformowała, że podczas majowego długiego weekendu, w lotniczym przejściu granicznym w Krakowie-Balicach zatrzymanych zostało 2 pasażerów, którzy usiłowali wylecieć do angielskiego Doncaster, na podstawie podrobionych dokumentów tożsamości.

Mężczyźni okazali się obywatelami Albanii. Podczas kontroli granicznej próbowali, przy użyciu podstępu, wprowadzić w błąd funkcjonariuszy Straży Granicznej – posłużyli się sfałszowanymi dokumentami.

Z ich wyjaśnień wynika, że podrobiony słowacki paszport oraz komplet czeskich dokumentów zakupili przed przyjazdem do Polski za 2 000 euro każdy. Albanię opuścili z powodów ekonomicznych, z zamiarem udania się do pracy w Anglii. Podróż do Polski odbyli autobusem, na podstawie własnych oryginalnych albańskich paszportów biometrycznych. Po przybyciu do Krakowa, spędzili noc w jednym z hosteli, a następnego dnia rano pojechali na lotnisko, by odlecieć  do Doncaster. Obaj mężczyźni podkreślali, że nie chcą ubiegać  się o azyl ani w Polsce, ani w Wielkiej Brytanii.

Podczas przesłuchania cudzoziemcy przyznali się do zarzucanych im czynów i zostali ukarani karami grzywny (w wysokości 1 600 i 4 400 złotych) oraz przepadkiem dowodów rzeczowych. Zostali również zobligowani do pokrycia kosztów postępowania sądowego. Na wniosek Komendanta Placówki SG w Krakowie–Balicach, Sąd Rejonowy wydał decyzję o umieszczeniu obywateli Albanii w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców do czasu opuszczenia Polski.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności