16 maja będzie się działo w TAURON Arenie Kraków

16 maja będzie się działo w TAURON Arenie Kraków

16 maja zapowiada się świetne wydarzenie! Po raz piąty w Krakowie odbędzie się Wielka Lekcja Ekologii – w tym roku pod hasłem „Kraków w dobrym klimacie”. W trakcie wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jakie działania na rzecz klimatu, ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza realizują m.in. miejskie jednostki i spółki, naukowcy oraz przedstawiciele urzędu.

reklama

Program wydarzenia nawiązuje do czterech haseł przewodnich kampanii „Kraków w dobrym klimacie”:

SegregujeMY (kiedy mówimy o gospodarowaniu odpadami):

reklama
 • Podczas Wielkiej Lekcji Ekologii zostanie zaprezentowana wystawa recyklingową, złożona z prac uczniów Szkoły Podstawowej nr 129 im. K. Makuszyńskiego, którzy z odpadów stworzyli króliki, jeże i inne wyjątkowe eksponaty
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zaprezentuje nowoczesne pojazdy, które są wykorzystywane do utrzymywania czystości i porządku w mieście: zamiatarki, śmieciarki, odkurzacze miejskie oraz pojazdy elektryczne. Czynne będzie także specjalne stoisko edukacyjno-informacyjne dla dzieci i dorosłych, gdzie będą prowadzone edukacyjne warsztaty upcyklingowe oraz konkursy dotyczące zasad selektywnej zbiórki odpadów, a zainteresowani będą mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Gminie Miejskiej Kraków.

SadziMY (kiedy mamy na myśli zieleń miejską):

 • Na stoisku Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, który na co dzień dba o jakość terenów zielonych, tworzenie nowych parków i zazielenianie skwerów, będzie okazja, aby choć przez chwilę zostać zapylaczem roślin/kwiatów i na własnych „skrzydłach” przekonać się, ile przygód czeka na każdej krakowskiej łące kwietnej.

OszczędzaMY (wodę):

 • Na stoisku Wodociągów Miasta Krakowa na uczestników czekać będzie mnóstwo atrakcji i ciekawostek ekologicznych. Będzie też okazja, aby poznać zasady działania koparki ssącej oraz pojazdu monitorującego sieć kanalizacyjną. W „Galerii na kropli” uczestnicy tworzyć będą unikatowe ekotorby oraz obrazy z wizerunkiem kropelki. Podczas edukacyjnej gry ruchowej dowiedzą się natomiast „Co się w ścieku nie mieści”. Dla spragnionych mieszkańców dostępna będzie dobra woda prosto z kranu
 • Podczas wydarzenia odbędą się warsztaty edukacyjne „Akademia kropelki” (wcześniejsza rejestracja obowiązkowa), których celem jest kształtowanie postaw ekologicznych wśród najmłodszych. W trakcie zajęć uczestnicy poznają obieg wody w przyrodzie, zależności ekosystemów i wpływ działalności człowieka na zasoby naturalne. Scenariusz warsztatów jest zgodny z założeniami przyjętymi w podstawie programowej dla edukacji wczesnoszkolnej w zakresie edukacji przyrodniczej.

OddychaMY (kiedy mówimy o jakości powietrza, efektywności energetycznej i ekologicznym transporcie):

 • W Wielkiej Lekcji Ekologii uczestniczyć będą doradcy energetyczni z Krakowskiego Centrum Doradztwa Energetycznego, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące zasad realizowanych przez Kraków programów dotacyjnych (program termomodernizacji budynków jednorodzinnych, program rozwoju odnawialnych źródeł energii, program „Stop smog”) oraz dostępności zewnętrznych form wsparcia np. program „Mój prąd” czy ulga termomodernizacyjna. Pomogą w wypełnieniu wniosku w ramach programu „Czyste powietrze” czy obowiązku składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
 • Będą także krzyżówki oraz kolorowanki o charakterze proekologicznym, zachęcające najmłodszych krakowian do dbania o środowisko.

EdukujeMY:

 • Podczas tegorocznej edycji Wielkiej Lekcji Ekologii zagrać będzie można w „Grę z klimatem”, która promuje formę nauki przez zabawę. Uczestnicy poruszać się będą trasą położoną na terenie Krakowa, wypełnioną szeregiem zadań obejmujących takie tematy jak: zrównoważony transport, segregacja odpadów, oszczędzanie wody, korzystanie z odnawialnych źródeł energii, poznawanie przyrody i dbanie o zwierzęta
 • Na licealistów czekać będą przedstawiciele kół naukowych: Eko-Energia AGH, AGH Solar Plane i AGH Solar Boat Team, którzy zaprezentują, jak można wykorzystać energię słoneczną i dlaczego warto inwestować swój czas w naukę oraz tworzenie nowych technologii
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zaprosi uczestników do nauki i zabawy w ramach programów: „Podpalamy Pana Bartka – co to jest ciepło, skąd się bierze i jak należy obchodzić się z ogniem?”, „Jak się miesza woda ciepła z zimną?” oraz „Układamy rurociąg”
 • Krakowski Holding Komunalny udostępni urządzenia do wytwarzania energii siłą własnych mięśni
 • Muzeum Inżynierii i Techniki Miejskiej zaprezentuje urządzenia z ogrodu doświadczeń (kręgle stacjonarne, piramida – układanka logiczna, wahadło magnetyczne, lustro składające twarze, tarcza spirala)
 • Dzięki obecności krakowskiej policji uczestnicy poznają zasady działania symulatora dachowania oraz miernika czasu reakcji
 • Straż miejska przygotuje stoisko profilaktyczne i konkurs dotyczący bezpieczeństwa
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie zaprezentuje swój nowoczesny, niskoemisyjny tabor.

W tegorocznej odsłonie Wielkiej Lekcji Ekologii zaplanowano także:

 • Warsztaty prowadzone przez edukatorów z Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” (klasy 1–3 i 4–6)
 • Warsztaty o zmianach klimatycznych prowadzone przez doradców ds. klimatu i środowiska (dla klas 7-8 szkół podstawowych i licealistów)
 • Grę klimatyczną typu LARP prowadzoną przez Fundacja Edukacyjna Nausika (dla klas licealnych o profilach matematyczno-fizycznych oraz chemiczno-biologicznych)
 • Prezentację na temat mikroretencji (dla licealistów i osób dorosłych).

Zapisy

Zapisy na zajęcia rozpoczną się w poniedziałek, 9 maja, o godzinie 10.00. Szczegóły tutaj.

Ważne! odwiedzenie odpowiedniej ilości stoisk i udzielenie poprawnych odpowiedzi w konkursach i quizach to szansa na otrzymanie sadzonki roślin.

Przez cały czas trwania imprezy uczestnicy będą mogli korzystać z oferty gastronomicznej w strefie Arena Garden, która działa przy TAURON Arenie Kraków od strony parku Lotników Polskich. Na chętnych czekać także będzie kawiarnia oraz strefa food trucków z jedzeniem, napojami i słodkościami.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności