Sztukateria – co to jest i jak ją zamontować?

artykuł sponsorowany

Każdy, kto marzy o niecodziennym i eleganckim wystroju wnętrz, z pewnością spotkał się z takim określeniem, jakim jest sztukateria. Dla osób, które dopiero zaczynają interesować się wystrojem mieszkania lub domu, może to być natomiast pojęcie obce. Co to jest sztukateria? Jak zrobić sztukaterię na ścianie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Gdzie można użyć sztukaterii?

Sztukateria z całą pewnością stanowi nieograniczone możliwości dekorowania wnętrz, ponieważ można ją dobierać i dowolnie łączyć. Przy jej użyciu można nadać wnętrzom niepowtarzalny charakter, a także podnieść wartość nieruchomości. Według obliczeń gustownie dobrana sztukateria może sprawić, że wartość domu lub mieszkania wzrośnie o około 10-20%. Niegdyś sztukaterię stosowano zarówno na ścianach, jak i na sufitach. Obecnie, w nieco nowocześniejszych wnętrzach, można spotkać się głównie ze sztukaterią na ścianie. Taki rodzaj dekoracji nie będzie jednak odpowiedni do każdego wnętrza, gdyż ozdobna sztukateria nie sprawdzi się w małych i niskich mieszkaniach, ze względu na to, że będą one przytłoczone tak mocnymi elementami wystroju.

Najładniej sztukateria będzie prezentowała się w wysokich pomieszczeniach, np. w starych kamienicach. Sztukateria może posłużyć także jako awaryjny element wystroju, gdyż jej elementy mogą posłużyć do zakrycia niedoskonałości. Jak zrobić sztukaterię na ścianie? Najprostszą, i bardzo modną obecnie techniką, jest tworzenie sztukaterii z listewek. Taką dekorację tworzy się poprzez połączenie listew o długości około 200-250 cm i szerokości 1-20 cm. Takie listwy można ze sobą łączyć pod katem 90 stopni – tworząc estetycznie wyglądające prostokąty lub kwadraty – w takim przypadku przycina się je pod kątem 45 stopni.

Jak zamontować sztukaterię?

Osoby, które zapragnęły mieć w domu sztukaterię często myślą, że jej montaż będzie wiązał się ze skomplikowanymi działaniami. Jak montować sztukaterię? Czy wybranie tego elementu wnętrza jest rzeczywiście tak pracochłonne? Otóż okazuje się, że nie. Montaż sztukaterii jest bardzo prosty i zazwyczaj można wykonać go samodzielnie, bez pomocy fachowców. 

Zanim przystąpi się jednak do montażu sztukaterii, należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego miejsca, gdyż każdy element będzie sprawował inną rolę w wystroju wnętrza. Zamontowanie cokołów przy podłodze sprawi, że wnętrze będzie wydawało się bardziej stabilne, natomiast gzymsy przy suficie zamkną całą kompozycję pomieszczenia. 

Warto pamiętać także o tym, że sztukateria sufitowa jest w stanie optycznie podwyższać albo obniżać pomieszczenie – z tego względu najczęściej do zamontowania dekoracji wybiera się ściany. Jak montować sztukaterię na ścianie? Ozdobne elementy montuje się do ścian przy użyciu kleju montażowego, a następnie całość pokrywa się warstwą gruntującą i maluje na dowolny kolor – używając w tym celu farb ściennych.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności