Rusza kolejna edycja programu wsparcia dla księgarń kameralnych

23 kwietnia, podczas Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO, Krakowskie Biuro Festiwalowe pamięta o krakowskich księgarniach kameralnych i ogłasza kolejną edycję programu „Kraków jak się pisze”! W ramach akcji wsparcie otrzymają księgarnie promujące tytuły objęte Patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Lokalne krakowskie księgarnie to ulubione przez czytelniczki i czytelników punkty na mapie miasta, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie rozwój życia kulturalnego i literackiego. To właśnie dlatego strategia wspierania rozwoju tradycyjnego księgarstwa, obejmująca między innymi system ulg czynszowych w lokalach miejskich oraz program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach, stanowi jeden z kluczowych elementów programu Krakowa Miasto Literatury UNESCO. Równie istotnym celem jest zapewnianie wsparcia środowiskom kreatywnym związanych z literaturą i sektorem wydawniczym – to zadanie KBF realizuje między innymi poprzez Program Patronacki KMLU. Działając na rzecz rozwoju lokalnego rynku książki, w swoich projektach staramy się łączyć inicjatywy wzmacniające te różnorodne środowiska.

W roku 2020 w kilkunastu krakowskich księgarniach po raz pierwszy pojawiły się specjalnie oznaczone półki z książkami objętymi patronatem KMLU oraz wyróżnionymi Nagrodą KMLU. Celem akcji „Kraków jak się pisze!”, organizowanej w ramach pomocowo-ochronnego programu Księgarnie Odporne, było promowanie współczesnej działalności wydawniczej i literackiego dziedzictwa Krakowa, a jednocześnie wspieranie niezależnych księgarń działających w mieście literatury UNESCO. Kontynuowany w 2021 roku program cieszył się powodzeniem wśród krakowskich księgarzy i księgarek, którzy aranżowali witryny i półki z książkami patronackimi KMLU oraz promowali swoje ulubione tytuły patronackie w mediach społecznościowych.

Dodajmy, że jest z czego wybierać! W latach 2015-2021 program Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest KBF, objął patronatem ponad 350 książek autorów i autorek związanych z Krakowem oraz jego literackim dziedzictwem. W tym bogatym i różnorodnym zbiorze znaleźć można literaturę piękną i non-fiction, poezję i prozę, lektury dla dorosłego i najmłodszego czytelnika. Rozwinięciem programu książek pod patronatem KMLU jest od 2020 roku Nagroda KMLU, przyznawana twórcom – pisarzom, tłumaczom, redaktorom i ilustratorom – za nowe projekty książkowe w szeroki sposób powiązane z naszym miastem.  Listę tytułów objętych patronatem KMLU można znaleźć pod tutaj.

Jak można zgłosić swoją księgarnię? To proste! Wystarczy pobrać formularz zgłoszeniowy, wypełnić go i wysłać na adres: kontakt@miastoliteratury.pl. W tytule wiadomości prosimy podać nazwę księgarni i dołączyć do niej zdjęcie półki oraz witryny, które zostaną zaaranżowane w ramach projektu. 

Przy dokonywaniu wyboru księgarń uczestniczących w programie weźmiemy pod uwagę m.in.: 

  • jakość, różnorodność i unikalność oferty książkowej Księgarni w zakresie literatury pięknej, 
  • zaangażowanie i znaczenie Księgarni dla życia kulturalnego w Krakowie, 

Regulamin akcji można przeczytać tutaj.

Zgłoszenia przyjmowane są do wtorku, 19 kwietnia do godz. 20.00. Zapraszamy!

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności