Okradli krakowski zakon. Policjanci i strażnicy graniczni zatrzymali kolejne osoby

Policjanci i strażnicy graniczni zatrzymali kolejne dwie osoby zamieszane w  sprawę ogołocenia kont krakowskiego zakonu.

reklama

Sprawa miała swój początek 11 marca br., kiedy to dział bezpieczeństwa jednego z banków wykrył podejrzane operacje na koncie krakowskiego zakonu i powiadomił jego przedstawicieli. Okazało się, że wcześniej tego dnia, do jednego z zakonników zadzwonili fałszywi policjanci, którzy pod legendą „ochrony oszczędności zgromadzonych na rachunkach bankowych” uzyskali od duchownego hasła i loginy do kilku kont zakonu. Na kontach tych oszuści dokonali  zlecenia kilkudziesięciu przelewów na łączną kwotę 915 tys. zł.  Dzięki współpracy z działami bezpieczeństwa kilku banków wstrzymano przelewy na prawie 500 tys. zł. 

reklama

Kradzieżą zajęli się policjanci

Kryminalni w dniach 16 – 18 marca br., finalizując dokonane ustalenia operacyjne, przeprowadzili realizację, w wyniku której na terenie województwa małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego zatrzymali 12 osób w wieku od 16 do 64 lat, zaangażowanych w przestępstwo. Wśród nich było 3 mężczyzn narodowości romskiej, organizatorów przestępczego procederu. Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa, w tym dotyczące mienia znacznej wartości. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście – Zachód, sąd zastosował wobec trzech Romów (w wieku 20, 24 i 26 lat) – organizatorów oszustwa – tymczasowy areszt na 3 miesiące. Pozostali członkowie grupy zostali  objęci dozorem Policji.

Sprawa oszustwa miała charakter rozwojowy

Ponieważ sprawa oszustwa miała charakter rozwojowy, policjanci nadal pracowali nad ustaleniem pozostałych osób zamieszanych w nielegalny proceder.  8 kwietnia br., na katowickim lotnisku funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali poszukiwanego przez krakowskich policjantów 35-latka. Ten mieszkaniec Gliwic w szajce oszustów odpowiedzialny był za werbowanie tzw. „słupów”, tj. osób na które zakładane były konta bankowe. Zgromadzone rachunki bankowe mężczyzna odpłatnie przekazywał kolejnym członkom grupy. 

12 kwietnia br. policjanci z zatrzymali 64-letniego mieszkańca Sosnowca, który w przestępczym procederze pełnił rolę tzw. „słupa’, który odsprzedawał założone rachunki bankowe. Jak  ustalono, rachunki bankowe, którymi zawiadywali zatrzymani mężczyźni, wykorzystane zostały podczas oszustwa wymierzonego w finanse oszukanego zakonu.
Podejrzanym przedstawiono w Krakowie zarzuty wyłudzenia  mienia o znacznej wartości – za co grozi im do 10 lat więzienia.

Na wniosek prokuratury, Sąd Rejonowy dla Krakowa – Nowej Huty wobec 35-latka zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na 3 miesiące. Natomiast 64-latek decyzją Prokuratora Prokuratury Rejonowej dla Krakowa- Nowej Huty został objęty dozorem Policji. 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności