Księgi cmentarne będą dostępne w wersji cyfrowej

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie jest jednym z pierwszych, który podjął się cyfryzacji ksiąg cmentarnych. W celu ochrony ksiąg cmentarnych, zwłaszcza tych najstarszych, pochodzących z XIX wieku, w 2021 r. Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie rozpoczął proces ich digitalizacji i odkwaszania. W zeszłym roku sfinalizowana została umowa z Biblioteką Jagiellońską, która zrealizowała bardzo istotną część cyfryzacji zbiorów.

Księgi cmentarne dotyczące pochowań na nekropolii rakowickiej zostały zdigitalizowane do rocznika 1900. Usługa polegała na zeskanowaniu i odkwaszeniu metodą Bookkeeper 44 woluminów stanowiących 11 370 kart, o wadze 115 kg oraz wykonaniu opakowań ochronnych dla tych zbiorów. Karty zeskanowano do pliku TIFF o rozdzielczości 300 ppi.

Cyfryzacja ksiąg cmentarnych jest procesem wieloletnim. Pierwsze efekty tych prac będzie można zobaczyć na platformie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej już we wrześniu.

Takie działania służą nie tylko ochronie cennych zasobów i promowaniu dziedzictwa kulturalnego Krakowa, ale umożliwiają także prowadzenie badań genealogicznych i ułatwiają dostęp do ksiąg pasjonatom i wszystkim zainteresowanym.

Umowa partnerstwa została zawarta w ramach projektu Małopolska Biblioteka Cyfrowa w horyzoncie XXI wieku, mającego na celu stworzenie innowacyjnej platformy udostępniania regionalnych zasobów cyfrowych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności