Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na zachowanie kierowców

W związku ze zbliżającym się wydłużonym czasem wolnym od pracy w dniach  od 29 kwietnia do 3 maja 2022 roku małopolscy policjanci ruchu drogowego zwracają uwagę podróżującym na kilka aspektów dotyczących bezpieczeństwa na drogach. Dobre – wiosenne warunki atmosferyczne powodują pozorne poczucie bezpieczeństwa u kierujących, którzy pozwalają sobie na zdecydowanie szybszą jazdę i niższy poziom koncentracji. Zalecamy też zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu, którym zamierzamy podróżować. Przed wyjazdem warto skontrolować oświetlenie, uzupełnić poziom płynu do spryskiwaczy, zadbać o czystość szyb. Tych kilka drobnych czynności może znacznie poprawić poziom bezpieczeństwa podczas jazdy. Kontrolując ciśnienie w ogumieniu nie zapomnijmy o kole zapasowym.

Każdego dnia majówki, na drogach Małopolski będzie czuwać średnio 327 małopolskich policjantów ruchu drogowego, którzy będą sprawować nadzór nad płynnością i bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz reagować na wykroczenia i przestępstwa drogowe, szczególnie te które wpływają na bezpieczeństwo tj. łamanie limitów prędkości, jak i bezpieczeństwo  bierne tj. jazdę w pasach/fotelikach.  Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na zachowanie kierowców pojazdów wobec pieszych i innych niechronionych grup uczestników ruchu drogowego.  Będą również zwracać uwagę na zachowanie motocyklistów, których coraz więcej pojawia się na drogach z nastaniem słonecznej aury. Każda kontrola drogowa będzie wiązać się z badaniem trzeźwości.

Szczególnym nadzorem pod kątem płynności ruchu, w czasie wyjazdów i powrotów z majówki objęta będzie autostrada A4 w okolicy jej połączenia z ul. Zakopiańską, ciąg skrzyżowań na tzw. Zakopiance – na kierunku wyjazdowym z Krakowa oraz w miejscowościach Skomielna Biała i Klikuszowa. Są to miejsca najbardziej zagrożone powstawaniem zatorów drogowych i właśnie tam najczęściej policjanci podejmują ręczną regulację ruchem. W takim przypadku prosimy kierujących o skupienie uwagi na gestach wydawanych przez osoby kierujące ruchem.

Przypominamy, że w dniach 29.04 – 03.05.2022 r. obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej  przekraczającej 12 ton:

  • 30 kwietnia (sobota) – w godz. 18.00 – 22.00;
    • 1 maja (niedziela) – w godz. 8.00 – 22.00;
    • 2 maja (poniedziałek) – w godz. 18.00 – 22.00;
    • 3 maja (wtorek) – w godz. 8.00 – 22.00.

W dniu 2 maja na terenie powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego oraz nowotarskiego zostanie rozegrany „39. Karpacki Wyścig Kurierów im. Wacława Felczaka”. W godzinach 12:40 – 17.00 należy spodziewać się utrudnień w ruchu na drogach, w szczególności na drodze krajowej nr 87 (odcinek Piwniczna Zdrój – Przysietnica), na drodze wojewódzkiej nr 968 (odcinek Kamienica – Zabrzeż) oraz na drodze wojewódzkiej nr 969 (odcinek Harklowa – Grywałd). Powyższe drogi będą zamykane dla ruchu na czas przejazdu zawodników. Dokładne godziny ich zamknięcia zależą od bieżącej sytuacji i tempa wyścigu. 

Prosimy o uwzględnienie powyższych informacji w planowaniu podróży i życzymy bezpiecznej jazdy !

/Podczas ubiegłorocznego majowego weekendu, w dniach od 30 kwietnia do 3 maja,   w wyniku brawury, braku rozsądku lub nieuwagi w 21 wypadkach 2 osoby zginęły, a 26 zostało rannych.

Fot. Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności