Działo się na Małym Rynku [zdjęcia]

Działo się na Małym Rynku [zdjęcia]

Dziś, na Małym Rynku w Krakowie odbyła się akcja „Pomagamy Ukrainie ze smakiem”

reklama

Celem wydarzenia organizowanego przez Wojewodę Małopolskiego było umożliwienie Polakom lepszego poznania tradycji i obyczajów Ukraińców. Na scenie wystąpili znakomici artyści. W powietrzu unosił się zapach ciepłych pierogów, czerwonego barszczu, kiszonej kapusty i lwowskich wędlin.

reklama

W przedsięwzięcie z ramienia Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zaangażowane były osoby pochodzące z Ukrainy, a mieszkające w domach studenckich UR, które wraz z pracownikami uczelni przygotowały tradycyjne dania ukraińskie. Menu było imponujące: 7000 sztuk pierogów (z twarogiem i cebulą dymka na słono oraz z ziemniakami i smażoną cebulą), 400 litrów barszczu czerwonego ukraińskiego, kapustę kiszoną duszoną z żeberkami podawaną z pieczonymi ziemniakami.

Pomagamy Ukrainie ze smakiem

Przygotowanie potraw na taką skalę wiązało się z zabezpieczeniem m.in.: 240 kg żeberek wędzonych, 385 kg kapusty kiszonej, 300 bochenków chleba, 160 kg ziemniaków, 100 kg mąki, 70 kg twarogu, 50 pęczków szczypiorku, 40 kg marchwi, 6 kg pieprzu, 5 kg soli.

Chleb na piwie przygotował z kolei Browar Górniczo-Hutniczy. To pierwszy w Polsce browar powstały przy uczelni wyższej. Dzięki współpracy z piekarnią Ferment z podkrakowskich Zielonek, Browar poszerzył swoją ofertę o wyjątkowy chleb BGH. Chleb ten to dzieło pasjonatów i mistrzów piekarnictwa, który powstaje wyłącznie z naturalnych składników (takich jak woda, sezonowana mąka, sól), które wzbogacone są dodatkiem nagrodzonym dwukrotnie złotym medalem Piwem Pszenicznym BGH.

Swoje stoisko przygotował także Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Płatek”. To rodzinna firma, która działa w podkrakowskiej Nowej Wsi Szlacheckiej i wytwarza wędliny oraz wędzonki nieprzerwanie od lat 50. ubiegłego wieku. Wędliny wędzone są w wędzarniach tradycyjnych opalanych drzewem bukowym i olchowym. W ramach projektu „Pomagamy Ukrainie ze smakiem” firma przygotowała stoisko, gdzie można było skosztować „kiełbasy ze Lwowa”, wyprodukowanej na bazie przepisu prawdziwej ukraińskiej kiełbasy.

Siła Małopolski

Na poszczególnych stanowiskach można było bliżej poznać specyfikę pracy m.in. małopolskich służb. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie przeprowadziła pokaz udzielania pierwszej pomocy, a Fundacja Centrum Dobroczynności Lekarskiej oraz Maltańska Służba Medyczna – wspólnie zabezpieczały wydarzenie oraz udzielała darmowych konsultacji medycznych, mierzyła ciśnienie czy poziom saturacji krwi.

Strażacy zaprezentowali swój sprzęt z różnych dziedzin ratownictwa: chemiczno-ekologicznego, technicznego, wodno-nurkowego oraz wykorzystywany przy pożarach. Oprócz tego były dostępne też pojazdy pożarnicze.

Małopolska Policja przygotowała miasteczko edukacyjno-profilaktyczne. Można było m.in. zobaczyć radiowóz i motocykl policyjny, a także łódź motorową wykorzystywaną przez Komisariat Wodny Policji.

Swoje stoisko profilaktyczne zaprezentowała także Straż Miejska Miasta Krakowa, udostępniając radiowóz oraz przygotowując gry i zabawy związane z bezpieczeństwem, m.in. z wykorzystaniem zestawu „Autochodzik”.

Swoje solne produkty zaprezentowała również Kopalnia Soli „Wieliczka”.

Z myślą o najmłodszych

Szczególnie zainteresowani byli najmłodsi mieszkańcy Małopolski. Dzieci brały udział w licznych zabawach i akcjach edukacyjnych przygotowanych przez małopolskie służby. Dowiedziały się, jak wygląda wnętrze wozu policyjnego oraz odcisk ich linii papilarnych. Dzięki rozmowie z leśnikami i strażnikami leśnymi młodzież zrozumiała, dlaczego rośliny są zielone i nauczyła się, jak rozróżnić ślady niedźwiedzia od wilka. W warsztatach prowadzonych przez instruktorów z Muzeum Obwarzanka dzieci mogły własnoręcznie ulepić i ozdobić wykonany przez siebie obwarzanek

Sprawy formalne

Wśród stoisk znalazły się również punkty przygotowane z myślą o Ukraińcach. Przybyli do naszego województwa mogli dowiedzieć się, jak złożyć wniosek o PESEL i jak może wyglądać ich najbliższa przyszłość w Polsce.

Licytacje

Zainteresowaniem cieszyły się licytacje. Szczęśliwcy nabyli wyjątkowe okazy roślin
i produkty spożywcze. Wylicytować można było m.in. 15 sztuk sadzonek wyhodowanych z nasion poświęconych przez Papieża Franciszka.

Biżuterię na licytację przekazała również Para Prezydencka: prezydent Andrzej Duda wyjątkowe spinki do mankietów z orłem, a pierwsza dama wyjątkowy srebrny wisior.

Wylicytować można było również wina pochodzącezWinnicy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie „Garlicki Lamus”, mieszczącej się w podkrakowskiej Garlicy Murowanej.

Cały zysk z sobotniego wydarzenia został przeznaczony na pomoc Ukrainie.

Coś dla ducha

Wydarzeniu towarzyszyły występy wokalno-artystyczne: Chóru Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krokus”, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard”, Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni” oraz Orkiestry Baczków.

Źródło Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Zobacz więcej: https://cowkrakowie.pl/

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności