Czyszczą staw w parku Lotników Polskich. Jest apel Zarządu Zieleni Miejskiej

Czyszczą staw w parku Lotników Polskich. Jest apel Zarządu Zieleni Miejskiej

W stawie, który znajduje się w parku Lotników Polskich trwają prace porządkowe prowadzone przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Niestety wraz z nadejściem cieplejszych dni bardzo często zdarza się, że staw i jego otoczenie użytkowane są w sposób nieprawidłowy.

reklama

Filtracja wody w stawie odbywa się przez oddziaływanie roślin, specjalnie dobrane kruszywo absorbujące fosfor a także system filtracji mechanicznej. Rośliny pływające oraz rośliny podwodne stanowią kluczowy element stawu dla zachowania czystości i przejrzystości wody. Dlatego też zbiornik poddawany jest szczególnej pielęgnacji.

reklama

Jak odbywa się czyszczenie stawu?

Pracownicy ZZM oczyszczają staw z namułów i osadów dennych, oczyszczają strefę filtracyjną oraz płytkie strefy przybrzeżne z glonów, liści, gałązek i innych zanieczyszczeń.
Odławianie pojawiających się glonów i układanie ich na brzegu pozwala na powrót organizmów żywych do wody.
W związku z powyższym wchodzenie do zbiornika, a tym samym zadeptywanie roślinności oraz materiału filtracyjnego jest zabronione. Skutkuje to zaburzeniem procesu oczyszczania a w konsekwencji prowadzi do degradacji zbiornika. Ponadto generuje to dodatkową pracę, a tym samym koszty utrzymania zbiornika w odpowiednim stanie.

Pamiętajmy, że system filtrowania ma zapewnić czystość wody, wspólnie dbajmy o to, aby działał dobrze!
Zwracajmy uwagę na to żeby nikt nie wchodził do stawu. Zabronione jest również wpuszczanie do niego zwierząt, przesypywanie żwiru z obrzeży zbiornika do środka oraz zadeptywanie pasa roślinności wokół zbiornika.
” – Apeluje ZZM

Fot. ZZM

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności