Czy warto mieć ubezpieczenie szyb samochodowych?

Artykuł sponsorowany
Czy warto mieć ubezpieczenie szyb samochodowych?

Kierowcy nie zawsze zwracają dostatecznie dużą uwagę, są szyby. Jest to jednak część newralgiczna auta, która podczas podróży może zostać w łatwy sposób uszkodzona, co uniemożliwia dalszą jazdę. Wystarczy odprysk kamienia spod kół innego pojazdu, aby szyba pękła na wiele drobnych kawałków. Sprawdź, dlaczego warto postawić na dodatkowe ubezpieczenie szyb w swoim samochodzie i odkryj, czego można oczekiwać od takiej polisy.

W jakich okolicznościach najczęściej dochodzi do uszkodzenia szyby w pojeździe?

Szyba w samochodzie może zostać uszkodzona na szereg różnych sposobów. Przyczyną mogą być nie tylko złe warunki atmosferyczne czy sytuacje losowe, ale również nieuwaga kierowców prowadzących inne pojazdy. Do najczęściej spotykanych uszkodzeń według strony https://rankomat.pl dochodzi w momencie:

  • stłuczki drogowej – szyba jest jednym z najmniej trwałych elementów w pojeździe, dlatego podczas kolizji, bardzo często ulega uszkodzeniu lub całkowitemu zniszczeniu,
  • jazdy po kamienistej drodze – drogi szutrowe wysypane żwirem oraz drobnymi kamieniami to idealne warunki, w których może dojść do uszkodzenia szyby, najczęściej wskutek kamienia wystrzelonego spod poprzedzającego samochodu,
  • wystąpienia trudnych warunków atmosferycznych – pojazdy narażone są uszkodzenia szczególnie podczas opadów gradu, czy w zimie, kiedy spadający z dachu lód może uszkodzić szyby,
  • działania osób trzecich – wandalizm to kolejna częsta przyczyna uszkodzenia szyb w samochodzie, akty niszczenia szyb dokonywane są w celach rabunkowych lub zwyczajnie z czystej złości,
  • braku odpowiedniej pielęgnacji – w tej kwestii chodzi głównie o mycie szyb środkami, które nie są przeznaczone do tego celu lub stosowanie niewłaściwych narzędzi.

Czy jazda z uszkodzoną szybą jest możliwa?

Uszkodzona szyba to nie tylko problem estetyczny. Wpływa ona w dużej mierze również na bezpieczną jazdę. Pęknięcia mogą ograniczać pole widzenia kierowcy, dlatego też poruszanie się po drodze pojazdem z uszkodzoną szybą nie tylko nie jest możliwe, ale jest wręcz zakazane. Reguluje to prawo o ruchu drogowym, a kierowca przyłapany na takim wykroczeniu musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami, jakie wyciągnie w stosunku do niego patrol policji – zarówno pod względem punktów karnych, jak i mandatu.

Jak wygląda kwestia ubezpieczenia szyb samochodowych?

Nie każdy kierowca ma świadomość, że ubezpieczenie szyb nie jest wliczane w podstawowe pakiety polis ubezpieczeniowych, jest to usługa dodatkowa. Warto natomiast przy jej wyborze sprawdzić, które towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje najkorzystniejsze warunki w tym zakresie. Dotyczy to nie tylko ceny, ale także szczegółów dotyczących uszkodzeń. Propozycje najlepszych polis znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/ranking-ubezpieczenie-szyb. Odkryjesz tam również szereg przydatnych informacji dotyczących sposobu ubezpieczenia oraz jego zakresu. Przy pomocy wygodnego kalkulatora ubezpieczycieli w prosty sposób można znaleźć informacje dotyczące konkretnej firmy.

Warto pamiętać, że kwota, jaką przeznacza się na ubezpieczenie szyb, często jest wręcz symboliczna np. w stosunku do polisy OC. Daje ona natomiast pewność, że w razie niepożądanej sytuacji, można będzie liczyć na działanie ubezpieczyciela w kwestii wymiany uszkodzonego elementu pojazdu.

Fot. www.freepik.com

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności