Czy można zażyć tabletkę dzień po karmiąc piersią?

Artykuł partnera

Chyba każdy z nas wie, czym jest tabletka dzień po. Jest to popularna pigułka, którą należy zażyć w możliwie najkrótszych czasie po odbyciu stosunku. Jest stosowana, gdy istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Jest także nazywana antykoncepcją awaryjną. Za zadanie ma opóźnić proces owulacyjny i w ostateczności nie dopuścić do zapłodnienia.

Karmienie piersią

Oczywiste jest to, że tabletka dzień po nie zadziała na kobietę, która w ciąży już jest. Jednak co do innego pytania pojawia się masa wątpliwości. O co dokładnie chodzi? Chodzi o połączenie karmienia piersią z zażyciem tabletki dzień po. Jak ma się tabletka dzień po a karmienie piersią? Badania dokładne na ten temat nie zostały jeszcze przeprowadzone.

W takiej sytuacji należy posłuchać tego, co mówią producenci. Producenci są zgodni, że karmienie piersią nie powinno się odbywać w tym samym czasie, co zażywanie tabletki dzień po. Okazuje się, że substancje zawarte w tego typu tabletkach, przenikają do matczynego mleka.

Jednak tabletka może zostać zażyta podczas karmienia piersią, ale tylko wtedy gdy zachowanie zostaną wszelkie środki ostrożności.

O jakich środkach ostrożności mowa?

Gdy karmimy naszego maluszka, a przytrafiła nam się podbramkowa sytuacja, to śmiało możemy sięgnąć po tabletkę dzień po. Jednak pamiętajmy, że po zażyciu wspomnianej tabletki, nie można nam karmić dziecka przez okres kolejnych siedmiu dni. Niestety substancje przenikają do mleka matki.

Najpewniej przenikają tylko ilości śladowe tejże substancji, ale to nie jest tutaj takie znaczące. Niestety może się znaleźć w pokarmie. Po upływie siedmiu dni możemy śmiało powrócić do karmienia. Przez ten okres należy przy użyciu laktatora ściągać mleko i wylewać.

Każda matka zgodzi się z tym, że przerwanie karmienia na tydzień może być dosyć problematyczne. Jednak jak widać na załączonym obrazku, tabletki dzień po z karmieniem piersią się wzajemnie nie wykluczają. W takim przypadku należy stosować się do zaleceń, które zawarte są w ulotce. W ulotce jest wszystko dokładnie wyjaśnione. Gdy mamy dodatkowo jeszcze wątpliwości, to polecamy kontakt z lekarzem.

Czego się od niego dowiemy? Znów usłyszymy, że przez tydzień należy odciągać pokarm i go wylewać. Tabletkę zażywamy zaraz po karmieniu i dziecka nie przystawiamy do swojej piersi przez kolejne siedem dni. Pigułka powinna zostać przyjęta jak najszybciej po zakończeniu stosunku, który być może zakończyłby się niechcianą ciążą.

Tabletka 72 godziny a karmienie naturalne

Każdej karmiącej matce może się przydarzyć mały wypadek. Zdarza się pęknięcie prezerwatywy. Kolejna ciąża dla wielu par może być w tym momencie sporym obciążeniem.

Tabletka 72 godziny po ma za zadanie w żadnym wypadku nie dopuścić do zapłodnienia. Podane w nazwie godziny nie są przypadkowe. Tę tabletkę należy przyjąć maksymalnie do 72 godzin. Po upływie tego czasu tabletka nie będzie już taka skuteczna. Tabletki stosowane po to nie antykoncepcja hormonalna, a antykoncepcja awaryjna.

Nie możemy narażać zdrowia maluszka. Zastosowanie się do wszelkich wytycznych, które są zawarte w ulotce tabletek, to z całą pewnością przejdziemy przez proces zapobiegnięcia niepożądanej ciąży. Każda mama maluszka obawia się o jego zdrowie i ewentualne skutki. Gdy tylko istnieją nawet drobne wątpliwości, to polecamy dla własnego spokoju udać się na wizytę lekarską. Takowa porada na pewno okaże się skuteczna i bardzo nas uspokoi.

Każdej parze przydarzyć się może stosunek seksualny, który z przeróżnych powodów może za sobą nieść ryzyko ciąży. Na to może mieć wpływ pominięta pigułka antykoncepcyjna, pęknięta prezerwatywa, jak i współżycie bez żadnego zabezpieczenia.

Karmiące matki nie są tutaj wyjątkiem. Miewają swoje potrzeby. Chcą się zbliżyć do swojego ukochanego mężczyzny i nie ma w tym nic gorszącego. Jak najbardziej tabletki po są dla ludzi. Czy należy się wstydzić korzystania z nich w awaryjnej sytuacji? W żadnym wypadku.

Póki nikt nas do tego nie zmusza, to absolutnie nie ma w tym niczego złego. Musi to być nasza własna decyzja. Nie należy oczywiście nadużywać antykoncepcji hormonalnej, ale w nagłych sytuacjach jest to dopuszczalne.

Gdzie kupuje się tabletki po?

Tabletki po w naszym kraju są wciąż tematem tabu. Niestety, ale kobiety w Polsce nie mają łatwo. Wynika to z sytuacji politycznej i przekonań partii rządzącej. Czy w naszym kraju można kupić tabletkę po? Jak najbardziej tak. Gdzie? Gdy chcemy kupić tabletkę po, to należy udać się do apteki. Jednak nie do końca jest to prawdą. Bez stosownej recepty, nikt nam pigułki nie sprzeda.

Był krótki okres, w którym tabletka po była sprzedawana bez okazania recepty, ale to już historia. Obecnie recepta jest potrzebna i na razie, nie widzimy szansy, aby mogło się to zmienić. Niestety.

W niektórych przypadkach zdobycie recepty nie jest wcale takie proste. Głośno było już w mediach o lekarzach, którzy odmówili przepisania pigułki. Nie chcemy komentować tego zachowania, ale dla kobiet będących w takiej sytuacji, nie jest to komfortowe.

Na całe szczęście obecnie można skorzystać z opcji, jaką jest recepta online, czy też e-recepta. Dosłownie w kilka minut możemy otrzymać kod do zrealizowania recepty w aptece. Cieszy nas to, ponieważ unikniemy ewentualnej odmowy od strony naszego lekarza. Nie musimy się nigdzie udawać, rejestrować do lekarza i jechać na wizytę. Czasami dodzwonienie się do naszego lekarza rodzinnego graniczy z cudem.

Wiemy doskonale, że nie tylko tracimy przy tym sporo nerwów, ale także sporo czasu. W przypadku tabletek dzień po czasu nie mamy zbyt wiele. Im wcześniej tabletka zostanie zażyta, tym będzie ona skuteczniejsza. Załatwienie recepty internetowej wydaje się w tym wypadku najlepszym możliwie pomysłem.

Czy po tabletce dzień po występują jakieś skutki uboczne? Czy należy zachować szczególne środki ostrożności? Raczej nie. Kobiety są zgodne, że niczego nie czują i nie skarżą się na żadne dolegliwości, czy też na dyskomfort. Dla wszystkich kobiet jest to bardzo ważna i przydatna informacja.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności