Absolwent na rynku pracy-co cię czeka przy szukaniu pierwszego zatrudnienia?

Artykuł sponsorowany

Tematyka zatrudnienia ściśle wiąże się z sytuacją polityczno-gospodarczą w kraju i na świecie. O tym, jak prezentują się statystyki, związane z ilością wakatów w konkretnych branżach w znacznej mierze decyduje również sytuacja, która wytworzyła się w związku z epidemią, trawiącą gospodarki krajowe przez ponad dwa lata. Dziś studenci oraz absolwenci, poszukujący pracy są w sytuacji nie tyle komfortowej, co dość dobrej. Sprawdź, co słychać na rynku pracy.

Stopa bezrobocia i wynagrodzenia w 2022 roku

Ponad 5% stopa bezrobocia wiosną 2022 roku to wynik bardzo korzystny nie tylko dla studentów, którzy już niebawem zasilą szeregi poszukujących zatrudnienia, ale i dla osób, które chcą zmienić pracę. W niekorzystnym czasie drastycznego wzrostu inflacji oraz stóp procentowych ważną kwestią przy poszukiwaniu pracy są zarobki. Student, poszukujący zatrudnienia może liczyć na początek na minimalne wynagrodzenie, które obecnie równe jest wartości 3010 zł brutto. Od tej kwoty należy odliczyć podatki oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. 

Na jakie stanowiska będzie największe zapotrzebowanie?

W 2022 roku zapotrzebowanie na pracowników dotyczy większości branży, wśród których prym wiodą produkcja, logistyka, branża HoReCa oraz branża medyczna. Pracownicy produkcyjni to dla studentów kategoria, która sprawdza się jeszcze podczas realizacji ścieżki edukacyjnej. Aby zdobyć doświadczenie w pracy oraz dorobić, korzystając z elastycznego czasu pracy podczas studiów sprawdza się również praca w restauracjach oraz hotelach. Jeśli jesteś absolwentem kierunków, związanych z turystyką zapotrzebowanie ucieszy Cię nawet po studiach. W HoReCa potrzebny jest też personel wyższego szczebla. Warto wspomnieć, że poszukiwani będą pracownicy administracyjni, biurowi oraz wciąż potrzebni, absolwenci kierunków medycznych. 

Absolwenci-gdzie szukać pracy?

Studenci ostatniego roku oraz absolwenci przede wszystkim powinni skupić się na poszukiwaniu ofert pracy na stronach internetowych branżowych oraz ogólnych, skupiających ogłoszenia w wielu kategoriach. Dla przykładu studenci kierunków medycznych z Krakowa i okolic powinni zajrzeć na https://sdka.cm.uj.edu.pl/pl/przydatne-strony-internetowe/, gdzie znajduje się usystematyzowana baza ogłoszeń z linkami do przydatnych w procesie poszukiwania zatrudnienia stron. Warto dodać, że absolwentom uczelni wyższych obecnie łatwiej o zatrudnienie. Stopa bezrobocia do końca roku 2022 przewidywalnie powinna spaść do poziomu 5,1%. Po studiach warto skorzystać z wiedzy, dotyczącej dostępności środowisk branżowych, stron, miejsc oraz osób, mogących zasugerować kierunek poszukiwania pierwszej, poważnej pracy.

Pierwsze, poważne stanowisko

Bez doświadczenia, nie licząc praktyk studenckich pracodawca może zaoferować niższe wynagrodzenie, które w toku pracy możesz negocjować. Dziś nie spotkasz się z sytuacją, jaka miała miejsce kilka i kilkanaście lat temu, gdy absolwenci studiów wyższych musieli godzić się na niekorzystne warunki pracy z informacją, że na jedno miejsce chętnych jest tak wiele osób. Studenci i absolwenci wciąż chętnie wybierają wyjazdy zagraniczne zarówno w kierunku pracy dorywczej, jak i w wyuczonym zawodzie. Europa Zachodnia oraz Ameryka Północna wciąż są otwartym na pracowników środowiskiem, gdzie można zdobyć cenne doświadczenie oraz w praktyce opanować perfekcyjną znajomość języków obcych. Masz mnóstwo możliwości, zastanów się jak pokierować swoją karierą zawodową już od pierwszego stanowiska. Wybierz rozsądnie i z tendencją rozwojową. 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności