Wystawiali fałszywe certyfikaty covidowe

Wystawiali fałszywe certyfikaty covidowe

Prokuratura Okręgowa w Krakowie poinformowała, że nadzoruje śledztwo dotyczące działalności grupy przestępczej, która zajmowała się wprowadzaniem w systemach informatycznych, nowych zapisów potwierdzających przeprowadzanie szczepienia przeciwko Covid-19 oraz uzyskanie negatywnych wyników testów na obecność wirusa Covid-19 u osób, które w rzeczywistości nie przeszły procedury szczepienia czy pobrania próbki testowej.

reklama

Doprowadziło to do uzyskania przez te osoby stosownych certyfikatów szczepienia oraz negatywnych wyników badań na obecność Covid-19 w organizmie i możliwość posługiwania się nimi w obrocie prawnym.

reklama

Grupa oferowała zakup wymienionych „usług” na portalach społecznościowych takich jak Instagram, Telegram, WickrMe czy Facebook wraz z odpowiednimi cennikami, po czym kontakt kontynuowano za pomocą poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych i telefonicznie.

W trakcie swojej działalności, grupa przestępcza zdążyła uzyskać z popełnionych przestępstw kwotę co najmniej 540.000 zł. Obecnie badana jest m.in. także skała przestępczego procederu, który mógł objąć co najmniej kilkaset osób z kraju i zagranicy.

Na obecnym etapie postępowania funkcjonariusze Policji z Wydziału do Wałki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali w różnych częściach kraju łącznie trzy osóby które działały w ramach struktury grupy przestępczej, w tym osobę zarządzającą całym procederem, oraz dwie osoby, które zakupiły „lewe” testy. Zabezpieczono też liczne przedmioty w tym telefony, komputery oraz gotówkę.

Po wykonaniu czynności procesowych z podejrzanymi podjęta zostanie decyzja co do ewentualnych środków zapobiegawczych w tym wniosków o tymczasowe aresztowanie.

Za te czyny grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności