Wkrótce ruszą specjalne szkolenia i kursy językowe dla nauczycieli z Ukrainy

Wkrótce ruszą specjalne szkolenia i kursy językowe dla nauczycieli z Ukrainy, którzy wyrażają chęć podjęcia pracy w krakowskich szkołach. Przepisy prawa pozwalają na zatrudnianie ukraińskich nauczycieli w charakterze asystenta wielokulturowego lub pomocy nauczyciela. Od tygodnia działa też baza gromadząca oferty od nauczycieli, spośród których dyrektorzy szkół mogą wybierać kandydatów do pracy – informuje Urząd Miasta Krakowa

– Aby wspomóc dyrektorów krakowskich szkół, utworzyliśmy bazę ofert pracy nauczycieli z Ukrainy. Tylko przez pierwsze trzy dni jej działania do Wydziału Edukacji UMK wpłynęło blisko 150 ofert. Wśród zgłaszających się są niezwykle kompetentne osoby, znające kilka języków i od wielu lat pracujące z dziećmi – mówi Tomasz Kobylański, koordynujący w Wydziale Edukacji UMK działania na rzecz wsparcia uchodźców z Ukrainy. Krótkie informacje na temat wykształcenia, doświadczenia i znajomości języków można przesyłać (także w języku ukraińskim) na adres: edu.ukraina@um.krakow.pl. Następnie są one przekazywane dyrektorom szkół zainteresowanym zatrudnieniem nauczycieli z Ukrainy. Na bieżąco aktualizowany wykaz ofert, które wpłynęły do magistratu, jest dostępny tutaj.

Wśród ukraińskich nauczycieli, którzy zgłaszają chęć podjęcia pracy w krakowskich szkołach, są też osoby znające język polski. Znaczna większość osób to jednak nauczyciele wyłącznie ukraińsko- lub rosyjskojęzyczni. Dlatego aby wspomóc ich w jak najszybszym rozpoczęciu nauki języka oraz poznaniu realiów edukacji w Polsce, magistrat planuje organizację kursów językowych połączonych z modułem przygotowującym do rozpoczęcia pracy w szkole. – W tym zakresie chcemy korzystać zarówno ze wsparcia specjalistów, którzy do tej pory organizowali m.in. miejski program Akademii Asystentów Międzykulturowych, jak również z kompetencji pracowników krakowskich szkół w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego. Aktualnie 281 nauczycieli z krakowskich samorządowych posiada kwalifikacje do nauczania języka polskiego osób, które nim nie władają – mówi Anna Domańska, dyrektor Wydziału Edukacji UMK.

Informacje na temat planowanego kursu, który będzie realizowany przez Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi, będą dostępne w najbliższych dniach w Portalu Edukacyjnym Miasta Krakowa.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności