We wtorek ulicami Krakowa przejdzie kondukt żałobny

We wtorek ulicami Krakowa przejdzie kondukt żałobny

We wtorek, 29 marca odbędzie się uroczystość przeniesienia i złożenia w Panteonie Narodowym prochów śp. Krzysztofa Pendereckiego.

reklama

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, a także z powodów rodzinnych, przeniesienie prochów śp. Krzysztofa Pendereckiego zostało przełożone na drugą rocznicę śmierci kompozytora. Zgodnie z tradycją urna z prochami artysty była tymczasowo złożona w krypcie bazyliki św. Floriana. Uroczystość przeniesienia prochów do miejsca ostatecznego spoczynku będzie miała charakter państwowy.

reklama

Mszę świętą żałobną poprzedzi wystawienie urny z prochami w bazylice św. Floriana. Ta część pożegnania przeznaczona jest dla rodziny oraz przyjaciół kompozytora. W kościele wystąpią krakowskie zespoły związane z śp. Krzysztofem Pendereckim: Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Chór Polskiego Radia.

Stamtąd o godz. 11.00 wyruszy kondukt żałobny, który przejdzie ulicami Krakowa – od bazyliki św. Floriana, Drogą Królewską przez ul. Floriańską, Rynek Główny, ul. Grodzką – do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dla krakowian i wszystkich osób, które chciałyby pożegnać Mistrza, będzie to okazja do publicznego oddania hołdu i uczczenia pamięci Artysty.

Msza święta w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się o godz. 12.00. Ze względu na niewielką przestrzeń świątyni wezmą w niej udział najbliżsi i osoby zaproszone przez rodzinę kompozytora, przedstawiciele państwa, władz lokalnych oraz instytucji i środowisk artystycznych.

Krakowianie mogą natomiast zgromadzić się przed kościołem ‒ na placu św. Marii Magdaleny, gdzie zostanie umieszczony telebim. Także na placu św. Marii Magdaleny zostanie przygotowane specjalne miejsce, w którym krakowianie i goście będą mogli zostawić kwiaty przy fotografii Krzysztofa Pendereckiego. Wszystkie punkty uroczystości będą transmitowane w TVP Info, pożegnanie można będzie śledzić także na PLAY KRAKÓW. Transmisję (z wyłączeniem konduktu) będzie prowadzić też Polskie Radio Dwójka.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności