W piątek odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Ten gość zostanie powitany salutem wodnym

Aktualizacja 15:00. 31.03.2021 : W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, samolot AN-2 niestety nie pojawi się na niebie.

W piątek,1 kwietnia br. mija dokładnie 40 lat od dnia, kiedy piloci wojskowego samolotu AN-2
o nr bocznym 7447 podjęli trudną decyzję o próbie ucieczki za „Żelazną Kurtynę”. Dzięki gościnności Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków – Balice, świadek tej historii samolot AN-2, zwany od tamtych wydarzeń „Wiedeńczykiem”, pojawi się około godziny 14:45 na lotnisku Kraków-Balice i zostanie powitany salutem wodnym. Na pokładzie samolotu będą Andrzej Malec oraz Jerzy Czerwiński, załoga pamiętnego lotu sprzed 40 lat.

Około godziny 15:30 samolot odleci do Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie przez weekend będzie udostępniony zwiedzającym Muzeum.

W tym dniu, w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się również premiera filmu „Wiedeńczyk – historia podniebnej ucieczki” w reż. Pawła Lisowskiego. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wernisaż poświęcony ucieczkom lotniczym oraz przedstawienie współczesnych losów ludzi związanych z tymi wydarzeniami. Oparty na faktach film zawiera wiele bezcennych zdjęć z prywatnych kolekcji, filmów i dokumentów archiwalnych ze zbiorów Fundacji oraz pełnych emocji wypowiedzi uczestników relacjonujących dramatyczne wówczas wydarzenia.

Inicjatorem tych wydarzeń jest Fundacja Wiedeńczyk AN-2, która na co dzień opiekuje się latającym eksponatem Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz czyni starania, by niezwykły samolot o niebanalnej historii nie tylko nie został zezłomowany po wycofaniu ze służby w armii, ale nadal cieszył swoim widokiem na licznych piknikach lotniczych.

Fundacja Wiedeńczyk AN-2 udowodniła, że eksponat historyczny wcale nie musi stać w muzealnej gablocie – mówi Maciej Madej, Prezes Zarządu Fundacji Wiedeńczyk AN-2. – Spotkanie z pilotami, dawną załogą AN-2, a także możliwość zaprezentowania szerokiej publiczności filmu dokumentującego opowiadającego  o wydarzeniach sprzed 40 lat, to dla nas ważna chwila. Cieszymy się, że dzięki inicjatywie sympatyków lotnictwa mogliśmy stworzyć filmową kronikę podniebnej ucieczki Wiedeńczyka. Obecnie ta historia „lotu ku wolności” nabiera nowego znaczenia, a my piszemy jej nowy rozdział.

Pamiętny lot słynnego Wiedeńczyka to symbol odwagi i umiłowania wolności, wartości szczególnie ważnych także w  dzisiejszej sytuacji międzynarodowej–powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport. Tym bardziej cieszymy się ze możemy gościć nie tylko  samolot ,który wykonał ten wyjątkowy  lot ale także jego  dzielną  załogę-dodał Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Fot. Materiały Prasowe

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności