Samochód z salonu czy używany? Porównanie

artykuł sponsorowany
Samochód z salonu czy używany? Porównanie

Chcesz kupić wymarzony samochód, ale budżet nie pozwala Ci na zakup auta z salonu? Używany pojazd może okazać się świetnym wyjściem. Sprawdź, dlaczego wybór samochodu z drugiej ręki jest opłacalny.

Plusy i minusy wyboru używanego samochodu. Możesz się zdziwić!

Kupno samochodu nigdy nie jest prostą decyzją. W przypadku używanych pojazdów kierowcy szukają ofert głównie na stronach internetowych – warto przy tym zwrócić uwagę nie tylko na same ogłoszenia, lecz także na sposób działania danego serwisu. Dla przykładu Carvago znacznie ułatwia cały proces: po znalezieniu interesującego Cię auta nie musisz nawet samodzielnie sprawdzać jego stanu technicznego, ponieważ mogą się tym zająć wykwalifikowani eksperci. Do tego pojazd może być dostarczony prosto pod Twoje drzwi.

Jakie są zalety zakupu samochodu z rynku wtórnego?

Największym plusem są w tym przypadku oszczędności. Auto traci na wartości do momentu wyjechania z salonu, a już po zaledwie trzech latach jest warte 50% swojej początkowej ceny. Jeśli będziesz w stanie znaleźć zadbany, w pełni sprawny egzemplarz, możesz zatem cieszyć się komfortem jazdy porównywalnym do nowego samochodu bez konieczności ponoszenia sporych wydatków. Jednocześnie niższe ceny otwierają przed nabywcami większe możliwości w kwestii wariantów wyposażenia i klasy samego pojazdu.

Co więcej, rynek aut używanych jest z natury znacznie bardziej różnorodny. Kupując samochód z salonu, mamy do wyboru tylko kilka najnowszych modeli, które niekoniecznie będą spełniać nasze wymagania. W przypadku, gdy interesuje Cię konkretny samochód, jednak od pewnego czasu nie jest on produkowany, zakup pojazdu z drugiej ręki będzie jedynym wyjściem.

Choć używany samochód może być droższy w eksploatacji i wymagać pewnych napraw, warto zwrócić uwagę także na inny aspekt związany z utrzymaniem auta. Kilkuletni model najprawdopodobniej przeszedł akcje serwisowe zarządzone przez producenta, a doświadczenie innych posiadaczy pomoże określić, które usterki są typowe dla danego samochodu. Dzięki temu ryzyko pojawienia się nieoczekiwanych problemów może być wbrew pozorom nieco mniejsze, jednak nie jest to reguła.

Zakup używanego samochodu – wady

Pierwszą przeszkodą może okazać się już samo poszukiwanie odpowiedniego modelu – często okazuje się to dość trudnym zadaniem. Musimy nie tylko dokładnie określić nasze potrzeby, lecz także uważnie przyglądać się ogłoszeniom, by zweryfikować rzetelność sprzedających. Pewien problem może stanowić także weryfikacja sprawności pojazdu. Aby mieć pewność, że kupujemy sprawdzony model, warto skorzystać z usług takich jak raport od Carvago, który pozwoli uzyskać pełen obraz historii i stanu samochodu.

Plusy i minusy auta prosto z salonu. Czy nowe zawsze oznacza lepsze?

Atutem auta z salonu jest przede wszystkim gwarancja producenta, którą otrzymujemy po zakupie. W jej ramach można naprawić dość sporo usterek, a czas obowiązywania gwarancji to zazwyczaj 2 lub 3 lata. Niektóre elementy mogą być objęte ochroną przez dłuższy okres – nawet 5 lat. Choć wybór modeli może być mniejszy, mamy większą dowolność pod względem konfiguracji wyposażenia. Dodatkowo nie musisz przejmować się wcześniejszymi usterkami i możesz w pełni zadbać o stan techniczny samochodu od samego początku.

Wady modelu prosto z salonu. Co może Cię zaskoczyć?

W pierwszej kolejności w oczy rzuca się oczywiście cena. Auto z salonu to spory wydatek, na który nie zawsze będziemy mogli sobie pozwolić. Do tego należy wziąć pod uwagę, że kwoty reklamowane przez producentów dotyczą zazwyczaj podstawowych wariantów wyposażenia – każdy dodatkowy element może zwiększyć cenę samochodu. Istnieje również minimalne ryzyko wystąpienia wad fabrycznych. Co więcej, pozagwarancyjne naprawy nowych aut są często droższe niż w przypadku starszych modeli, do których bez problemu znajdziemy części zastępcze.

Samochód używany zdecydowanie wygrywa pod względem opłacalności, a komfort jazdy często stoi na podobnym poziomie, jak w przypadku nowego auta. Musimy jednak zadbać, by dokładnie sprawdzić jego stan i historię – z usługami takimi jak Carvago będzie to bardzo proste.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności