Wielkimi krokami zbliża się odpust Emaus w Krakowie. W nowej odsłonie Emaus będzie koncentrować się na eksponowaniu i promowaniu dziedzictwa kulturowego tego wyjątkowego wydarzenia.
Zasadniczo zmieni się jego estetyka i po raz pierwszy od lat tradycyjnemu odpustowi będzie towarzyszyć bogaty program kulturalno-edukacyjny przygotowany przez Krakowskie Forum Kultury we współpracy z innymi instytucjami.
Miastu zależy, aby z chaotycznego wydarzenia handlowego, nastawionego na sprzedaż masowo produkowanych towarów niskiej jakości, Emaus stał się inicjatywą, która przywraca wartość tradycjom rzemieślniczym i zabawkarskim – nierozerwalnie związanym z folklorem zwierzynieckim. Dodatkowo, po raz pierwszy od wielu lat, tradycyjnemu odpustowi będzie towarzyszyć bogaty program kulturalno-edukacyjny.
Już w tym roku podczas odpustu zobaczymy uporządkowane rzędy kramów, zapewnione przez miasto spójne kolorystycznie i materiałowo namioty, a także stylizowane drewniane stoiska. Wprowadzony porządek i wypracowane z służbami miasta zasady uczestnictwa nie eliminują żadnego z dotychczasowych wystawców. Organizatorzy zapowiadają jednak, że stopniowo będą wprowadzać ograniczenia w ofercie masowych produktów, a także będą promować oferty handlowe adekwatne do wielowiekowej tradycji tego wydarzenia (tym bardziej, że dotychczasowy asortyment bazował na masowo produkowanych plastikowych zabawkach i importowanych przedmiotach).
Miasto planuje zwiększenie liczby kramów prezentujących tradycyjne rzemiosło, rękodzieło, towary rodzimej produkcji, emausowe przysmaki i typowe odpustowe zabawki. W kramach ustawionych na ulicach Tadeusza Kościuszki i Senatorskiej sprzedawano niegdyś m.in. piernikowe serca, różańce z ciasta, cukierki, gliniane gwizdki, ptaszki i dzwonki, drewniane zabawki i figurki, pukawki, piłeczki jojo, grzechotki i balony. Wierzono, że niektóre emausowe pamiątki, takie jak np. gliniane dzwonki, mają moc odpędzania złych mocy i przynoszą szczęście. Odpust w nowej formule ma nawiązywać do tradycyjnego asortymentu.
Miasto chce także w całości wyeliminować z asortymentu obecnego na Emausie produkty kontrowersyjne, obrażające uczucia religijne, rasowe czy utrwalające negatywne stereotypy.
Odpust Emaus w Krakowie odbędzie się w poniedziałek, 18 kwietnia.
Zobacz również:
Na Małym Rynku w Krakowie odbędzie się degustacja potraw ukraińskich
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Krakowa i okolic? Obserwuj CowKrakowie.pl na Facebooku.