Prawie 900 uchodźców skorzystało ze specjalnych pociągów i autobusów do Niemiec

Prawie 900 uchodźców skorzystało ze specjalnych pociągów i autobusów do Niemiec

Prawie 900 uchodźców skorzystało ze specjalnych pociągów do Niemiec.

– Pomoc uchodźcom wojennym w Małopolsce jest realizowana 24 godziny na dobę. W weekend uruchomiono specjalne pociągi do Niemiec. Z pięciu bezpłatnych transportów z krakowskiego Dworca Głównego PKP – czterech do Berlina przez Zgorzelec i jednego do Hanoweru – skorzystało w weekend łącznie prawie 900 osób – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Aby informacja o tej alternatywnie dotarła do jak największej liczby osób, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało użytkownikom telefonii komórkowej posiadającym ukraińskie karty SIM wiadomości SMS w języku ukraińskim o planowanych godzinach odjazdu pociągów. Działania informacyjne na krakowskim dworcu prowadzili także strażacy i harcerze.

Dla uchodźców z Ukrainy, którzy dobrowolnie chcą udać się z krakowskiego dworca do innego kraju UE, wspólnie z Państwową Strażą Pożarną uruchomiono również bezpłatne autobusowe transporty humanitarne. Umożliwiają one szybki i bezpieczny przejazd na dworzec w Berlinie.

– W ciągu ostatnich 96 godzin wyprawiliśmy w drogę 10 autobusów, które przewiozły łącznie 528 osób. Dzięki dobrej logistyce organizowanej przez polskie państwo, uchodźcy uciekający przed wojną mogą liczyć na sprawną pomoc – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Bardzo serdecznie dziękuję licznym wolontariuszom oraz harcerzom z ZHP i ZHR, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, a przede wszystkim wspaniałym Małopolanom za wielkie serce i tak różne formy wspierania uchodźców! Pokazaliśmy, że działając wspólnie, możemy skutecznie nieść pomoc potrzebującym! Dziękuję także służbom za czuwanie nad bezpieczeństwem tych, którzy wybrali nasz region jako miejsce schronienia – podkreśla wojewoda.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności