Mają ich! Policjanci rozbili grupę przestępczą [video]

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie rozbili 12-osobową  grupę przestępczą, która pod legendą „policyjnej ochrony oszczędności zgromadzonych na rachunkach bankowych”, przejęła hasła i loginy do kont jednego z krakowskich zakonów, na których dokonała zlecenia przelewów w łącznej kwocie 915 tys. zł

11 marca dział bezpieczeństwa jednego z banków  wykrył podejrzane operacje na koncie krakowskiego zakonu i powiadomił jego przedstawicieli. Sprawą zajęli się także policjanci krakowskiej komendy miejskiej.

Okazało się, że wcześniej tego dnia do jednego z zakonników zadzwonili rzekomi policjanci, którzy legendą „ochrony oszczędności zgromadzonych na rachunkach bankowych” uzyskali od duchownego  hasła i loginy do kilku kont zakonu. Na kontach tych oszuści dokonali zlecenia kilkudziesięciu przelewów na łączną kwotę 915 000 zł. 
Dzięki współpracy z działami bezpieczeństwa kilku banków wstrzymano przelewy na przeszło  400 000 zł. Tymczasem kryminalni zajęli się ustalaniem tożsamości i poszukiwaniem sprawców.

W ubiegłym tygodniu (w dniach 16 – 18 marca)  finalizując dokonane ustalenia operacyjne, krakowscy  policjanci przeprowadzili realizację, w wyniku której na terenie województwa małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego zatrzymali 12 osób w wieku od 16 do 64 lat, zaangażowanych w nielegalny proceder. Wśród nich było 3 mężczyzn narodowości romskiej, organizatorów przestępczego procederu.
Według ustaleń śledczych w grupie obowiązywał szczegółowy podział zadań. Część osób była odpowiedzialna za werbowanie tzw. „słupów”, tj. osób na które zakładane były konta bankowe, inni zajmowali się przygotowaniem dokumentów, niezbędnych do sfinalizowania formalności bankowych, a kolejni wykonywali połączenia telefoniczne do potencjalnych ofiar.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa, w tym dotyczące mienia znacznej wartości. Na wniosek prokuratury, sąd zastosował w piątek wobec trzech Romów (w wieku 20, 24 i  26 lat) – organizatorów oszustwa – środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania  na okres 3 miesięcy. Policjanci doprowadzili tych 3 podejrzanych  do aresztu śledczego w sobotę.  Pozostali członkowie grupy zostali  objęci dozorem Policji.  
Podejrzanym, w związku z faktem wyłudzenia  mienia o znacznej wartości grozi im do 10 lat więzienia.
Sprawa jest rozwojowa, policjanci sprawdzają czy podejrzani nie mają związku z innymi tego typu oszustwami dokonanymi na terenie kraju.

Fot. Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności