Kierujący decydują się łamać ten zakaz sądowy…

Kierujący decydują się łamać ten zakaz sądowy…

Od początku roku w Małopolsce policjanci podczas kontroli drogowych ujawnili 169 kierujących, którzy prowadzili pojazd pomimo wydanego zakazu sądowego. Niepokojący jest fakt, że pomimo potencjalnie wysokiej kary (nawet 5 lat odsiadki), kierujący decydują się łamać ten zakaz sądowy. W analogicznym okresie roku ubiegłego takich przestępstw ujawniono 154.

reklama

Przykłady:

reklama

9 marca br. o godz. 9:46 w miejscowości Mogilany policjanci grupy SPEED z Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego KWP w Krakowie przy użyciu wideorejestratora ujawnili kierującego, który jechał z prędkością 95 km/h w miejscu gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h. Ponadto kierujący passatem wyprzedzał inny pojazd na skrzyżowaniu. Po zatrzymaniu, zanim do kierowcy podeszli policjanci, ten zamienił się miejscem z pasażerem, co jednak nie umknęło uwadze mundurowych. Jak się okazało kierowca miał orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wobec 21-latka skierowano wniosek do sądu o ukaranie za wykroczenie (złamanie limitu prędkości). Natomiast w związku ze złamaniem wyroku sądowego wszczęto postępowanie karne – wsiadanie za kierownicę pomimo sądowego zakazu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do nawet pięciu lat.

Kolejne zdarzenie miało miejsce 14 marca br. o godz. 11:19 w miejscowości Szyce, również w powiecie krakowskim. Kierujący pojazdem marki Alfa Romeo na obszarze zabudowanym poruszał się z prędkością 70 km/h, tj. o 20 więcej niż obowiązujący limit prędkości w tym miejscu. Po zatrzymaniu do kontroli drogowej przez policjantów, okazało się, że mężczyzna ma orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym. Natomiast w związku z kierowaniem pojazdem pomimo wydanego zakazu sądowego zostanie wszczęte postępowanie karne.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności