Żywienie niemowląt – o czym należy pamiętać?

Artykuł partnera

Podstawowym składnikiem diety niemowlaka jest mleko. Bez względu na to, czy mama karmi dziecko naturalnie, czy też podaje mu mleko modyfikowane, powinna przy tym pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Oto najważniejsze zasady żywienia niemowląt.

Karmienie na żądanie

Żywienie dziecka, a w szczególności niemowlaka to temat, który budzi wiele kontrowersji. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że maluszek powinien jeść co 3 godziny, i to niezależnie od tego, kiedy właściwie robi się głodny. Dziś wiadomo, że dziecko samo potrafi kontrolować ilości pokarmu, które potrzebuje w danym czasie przyjąć. Niemowlaki mogą jeść znacznie częściej, niż co 3 godziny. Z drugiej strony zdarzają się sytuacje, w których dziecko nie sięga po mleko w ciągu nawet 4-5 godzin, na przykład podczas długiej drzemki. Nie należy budzić dziecka, aby podać mu mleko. Wyjątkiem jest sytuacja, w której noworodek nie przybiera na wadze bądź przybiera w bardzo wolnym tempie. Wtedy też lekarz może zalecić częste karmienia, w tym również nocne. Jeśli jednak maluszek przybiera zgodnie z normą, to nie ma potrzeby, aby na siłę proponować mu posiłek. Nie należy też ograniczać dziecka, jeśli domaga się dodatkowej porcji.

Mleko podstawą diety

Mleko dla dzieci powinno być podstawą diety aż do ukończenia przez malucha pierwszego roku życia. Rozszerzania diety nie warto zaczynać zbyt wcześnie – w zupełności wystarczy, jeśli dziecko zacznie otrzymywać dodatkowy posiłek w ciągu dnia po ukończeniu 6. miesiąca życia. W mleku matki, a także w mleku modyfikowanym znajdują się wszystkie składniki odżywcze, które są potrzebne maluszkowi do prawidłowego rozwoju. Niegdyś dietę rozszerzało się nieco szybciej, bo już w okolicach 4. miesiąca życia, jednak dziś medycy radzą, aby trochę z tym poczekać. Faktem jest, iż zbyt wcześnie wprowadzanie nowych składników do diety może zbytnio obciążać układ pokarmowy, a także nasilać występowanie reakcji alergicznych. Z drugiej jednak strony nie należy zwlekać z rozszerzaniem diety zbyt długo. Niektóre roczne dzieci wciąż żywią się wyłącznie mlekiem, podczas gdy powinny przyjmować już 3 posiłki stałe.

Mleko dostosowane do wieku dziecka

Niemowlęta do ukończenia 6. miesiąca życia powinny spożywać mleko początkowe. Później można im zaproponować innego rodzaju mleko, przeznaczone dla nieco starszych dzieci. Niemniej jednak zawsze powinno być ono dopasowane do wieku malucha. Nie należy podawać dziecku ani mleka dla starszaków, ani dla maluszków. Może ono bowiem z jednej strony nie dostarczać mu wystarczająco dużo potrzebnych składników odżywczych, z drugiej zaś zbytnio obciążać organizm. Problem ten nie dotyczy matek, które karmią maluchy w sposób naturalny. Organizm sam bowiem wytwarza pokarm, który bogaty jest w to, czego akurat potrzebuje dziecko. Pamiętajmy, że nie powinno się podawać mleka krowiego dziecku, które nie ukończyło 1. roku życia. Po tym czasie również należy ostrożnie wprowadzać je do diety. Czym innym jest bowiem przygotowywanie potraw na niewielkiej ilości mleka krowiego, a czym innym spożywanie 2-3 kubków dziennie takiego napoju. 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności