Tyle się o tym mówi. Ludzie nadal się nabierają!

Tyle się o tym mówi. Ludzie nadal się nabierają!

Mieszkanka Wieliczki została oszukana metodą ,, na policjanta’’. Na telefon stacjonarny zadzwonił nieznany mężczyzna, podający się za policjanta służby kryminalnej. Rozmówca przedstawił się i podał swoje imię i nazwisko. Podał numer legitymacji oraz numer kontaktowy do swojego biura. Podszywający się za funkcjonariusza policji oszust ostrzegał, że dom rozmówczyni ma paść łupem złodziei a jedyną możliwością uniknięcia przestępstwa jest przekazanie policjantom wszystkich drogocennych przedmiotów w tym pieniędzy, także tych przechowanych na kontach bankowych.

W ten sposób, 13 stycznia br., 81-letnia mieszkanka Wieliczki straciła swoje oszczędności. K zaniosła w umówione miejsce biżuterię, oraz drogocenne przedmioty o wartości ok. 20 tys. złotych, które również miały zostać ,,przechowane ‘’ na czas akcji Policji i w momencie ustania zagrożenia, zwrócone poszkodowanej. 

Najczęściej poszkodowane są osoby starsze, schorowane, samotne, które potrzebują kontaktu z bliskimi i drugą osobą. Sprawcy oszustw są bardzo wiarygodni np. stosując metodę „na policjanta”, podają wymyślone imię i nazwisko, często numer odznaki policyjnej. Przekonują ofiary, że dzięki pieniądzom, które przekażą, uda się schwytać przestępców, bądź że są one potrzebne, by pomóc osobom bliskim ofierze, które znalazły się w trudnej sytuacji. Przestępcy również wzbudzają zaufanie swoich ofiar troskliwością, opiekuńczością. Pytają o stan zdrowia, samopoczucie, opowiadają wymyślone historie o sobie, swoim życiu prywatnym. W trakcie rozmowy telefonicznej, podszywający się pod ,,policjantów’’ zabraniają kontaktowania się z członkami rodziny lub innymi osobami. Rozmowa jest prowadzona w ten sposób aby pokrzywdzony przez cały czas miał kontakt z oszustem i aby nie miał możliwości uzyskać pomocy od najbliższych.  Dzięki tego typu metodom, ich ofiary tracą swoją czujność i zgadzają się na wszystkie przekazywane dyspozycje.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności