Trwa budowa nowej atrakcji w krakowskim ZOO

Trwa budowa nowej atrakcji w krakowskim ZOO

W krakowskim ZOO trwają prace przy realizacji nowego pawilonu dla szympansów i makaków japońskich.

reklama

Zima, kiedy gości jest mniej, a część zwierząt zapada w sen, to optymalny czas na prace rozbiórkowe. A te są konieczne, by stara zabudowa ustąpiła miejsca dla nowej atrakcji w krakowskim ZOO – pawilonu dla szympansów i makaków japońskich. W oczach znika stary parterowy budynek oraz wybiegi. Kiedyś mieszkały tam duże koty. Wykonawca przygotowuje się też do demontażu unikatowej ceramicznej mozaiki, która zostanie zamontowana w innym miejscu krakowskiego Ogrodu Zoologicznego – informuje Zarząd Inwestycji Miejskich

reklama

Nową infrastrukturę w krakowskim ZOO zaprojektowano w taki sposób, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im doskonałych warunków do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt  „zielona fosą” i barierką, które dodatkowo wpłyną na poprawę bezpieczeństwa osób odwiedzających.

Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei, będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.

Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwierzających.

Przestrzenie wewnętrznie i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, a z drugiej zaś, by zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm MURKRAK Sp. z o.o. Sp. Komandytowa (lider) i Zygmunt Murdza Zakład Remontowo-Budowlany MURDZA (partner), które będzie miało 2 lata na realizację kontraktu. Nowa infrastruktura powstaje na podstawie projektu krakowskiej firmy projektowej MINIMA Piotr Gryszka.

Źródło ZIM/Jan Machowski

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności