Przyleciał z Chicago. Tego się nie spodziewał

Na lotnisku w Krakowie-Balicach, po przylocie samolotu rejsowego z Chicago do odprawy paszportowej zgłosił się obywatel Turcji. 23-letni cudzoziemiec nie posiadał ważnej wizy, ani innego ważnego dokumentu, uprawniającego go do wjazdu na terytorium Polski – informuje Państwowa Straż Graniczna

Turek oświadczył, że do Polski przyleciał jedynie tranzytem, podróżując do swojego miejsca zamieszkania na terytorium Turcji. Posiadał wykupione bilety lotnicze na trasie: Chicago-Kraków oraz Kraków-Warszawa-Istambuł. Młody mężczyzna dodał, że przed podróżą nie sprawdzał, czy może wjechać na terytorium naszego kraju bez wymaganej wizy, gdyż był przekonany, że Międzynarodowy Port Lotniczy w Krakowie Balicach posiada strefę tranzytową.

Z uwagi na brak dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski, Komendant PSG w Krakowie-Balicach wydał wobec obywatela Turcji decyzję o odmowie wjazdu.

Ponadto, Komendant wydał cudzoziemcowi decyzję o nakazie przebywania w pomieszczeniu dla osób niezaakceptowanych na wjazd MPL w Krakowie-Balicach, do czasu wyjazdu z terytorium RP. Obywatel Turcji wyleciał już z Krakowa.

Przypominamy, że Międzynarodowy Port Lotniczy w Krakowie – Balicach nie posiada strefy tranzytowej. W związku z tym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, pasażer spoza strefy Schengen, chcący przesiąść się na podkrakowskim lotnisku na kolejny samolot, musi spełniać warunki dotyczące obowiązku posiadania stosowych wiz lub innych ważnych dokumentów pobytowych, niezbędnych podczas przekraczania granic zewnętrznych oraz pobytu w państwach strefy Schengen.

Fot. PSG

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności