Nowy sprzęt dla Straży Granicznej w Krakowie-Balicach

Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach od dziś może pochwalić się nowym, zaawansowanym technologicznie sprzętem: lekkim robotem pirotechnicznym PIAP GRYF oraz elektrycznym pojazdem marki Nissan. Po ambulansie pirotechnicznym oraz bramkach do automatycznej odprawy granicznej (ABC) to kolejny sprzęt przekazany przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach w ciągu ostatnich 5 miesięcy.

Samochód elektryczny kosztował 158 954,90 zł, natomiast robot pirotechniczny 645 240, 00 zł.

„Gryf” poradzi sobie w każdych warunkach

Robot będzie wykorzystywany do rozpoznania miejsc trudno dostępnych, a takich na terenie portu lotniczego nie brakuje. Funkcjonariusze z balickiej placówki z niecierpliwością oczekiwali na nowy sprzęt. Stanowić on będzie niezbędne wyposażenie zespołów zajmujących się prowadzeniem działań minersko-pirotechnicznych.

Najnowocześniejszy specjalistyczny sprzęt, spełniający najwyższe standardy, ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa na lotnisku oraz zapobiegania zagrożeniom terrorystycznym. To również gwarancja najwyższego poziomu wyszkolenia funkcjonariuszy.

Zakupiony robot składa się z bazy mobilnej z manipulatorem oraz z panelu sterującego. Jest przystosowany do prowadzenia działań rozpoznawczych i neutralizacyjnych w różnych warunkach atmosferycznych (deszcz, mróz, znaczne nasłonecznienie, upały). Także warunki terenowe nie są dla niego przeszkodą: może poruszać się zarówno po terenie utwardzonym, jak i trawiastym, piaszczystym czy kamienistym). Poradzi sobie z zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, promieniotwórczymi.

Ma 4 kolorowe kamery zainstalowane na bazie mobilnej i manipulatorze. Oświetlacze światła białego lub podczerwieni umożliwiają poruszanie się bazy mobilnej i wykonywanie pracy manipulatorem w warunkach braku oświetlenia zewnętrznego. Panel sterujący wyświetla wizualizację obrazu z kamer robota na 10” ekranie dotykowym.

Główną zaletą „Gryfa” jest jego zwrotność. Waży niespełna 50 kg, a manipulator o pięciu stopniach swobody umożliwia mu przenoszenie przedmiotów o wadze do 15 kg. Jest łatwy w transporcie. Umie też pokonywać schody (trapy statków powietrznych). Po demontażu kół może prowadzić działania w wąskich przestrzeniach, w tym na pokładach samolotów. Modułowa konstrukcja urządzenia pozwala zarazem na montaż dodatkowych elementów, jak również łatwą zmianę konfiguracji. Ciekawym i bardzo istotnym elementem wyposażenia jest też tzw. bank narzędzi, zwiększający możliwości realizacji operacji manipulatora.

„Gryf” wspierać będzie codzienne działania funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych, związane m.in. z rozpoznaniem, podjęciem i transportowaniem podejrzanych przedmiotów oraz ich neutralizacją. Jego wykorzystanie będzie minimalizowało ryzyko narażenia pirotechników na utratę zdrowia i życia.

Straż Graniczna w Balicach dysponowała dotychczas średnim, mobilnym robotem Digital Vanguard oraz nowoczesnym, dużym – aż 315-kilogramowym – urządzeniem z rodziny PIAP – robotem IBIS. Nowy robot to dla jednostki dodatkowe możliwości operacyjne.

Elektryk: proekologiczny i lepiej przystosowany

Oprócz inwestycji w bezpieczeństwo Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach od 2022 roku włącza się również w realizację założeń Programu Rozwoju Elektromobilności. Proekologiczny, elektryczny pojazd marki Nissan Leaf, zakupiony ze środków Wojewody Małopolskiego i przekazany balickiej Placówce, użytkowany będzie głównie podczas realizacji zadań na płycie postojowej lotniska oraz przy obsłudze działań radiometrycznych. Pojazd jest lepiej przystosowany do służby niż dotychczas użytkowane pojazdy. Nie do przecenienia jest także aspekt ekonomiczny zakupu – mniejsza awaryjność oraz niższe koszty eksploatacji. 

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności