Na licytację WOŚP wystawiono nietypowy przedmiot!

Na licytację WOŚP wystawiono nietypowy przedmiot!

Na licytację w ramach tegorocznego, 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej Piotr Gój przekazali wyjątkowo okazały przedmiot – replikę Zygmunta przygotowaną z okazji jubileuszu 500-lecia dzwonu. Razem z WOŚP grają też miejskie instytucje kultury i Urząd Miasta Krakowa. W niedzielę, 30 stycznia cały Kraków stanie się wielką sceną 30. finału WOŚP.

reklama

12 600 kg wagi, 450 cm całkowitej wysokości z jarzmem i sercem, ton uderzeniowy G (sol), słyszalność do 30 km, siła 12 dzwonników potrzebna do wydania dźwięku – taki jest dzwon Zygmunt, który w lipcu ubiegłego roku obchodził jubileusz 500-lecia. Z okazji jubileuszu, poza hucznym świętowaniem, na które mieszkańców i gości zaprosiło miasto wraz z partnerami, została także przygotowana replika jubilata.

reklama

‒ Dzwon Zygmunt to wyjątkowy symbol nierozerwalnie związany z Krakowem. Ma dla naszego miasta i kraju znaczenie szczególne, dlatego tak uroczyście świętowaliśmy jego jubileusz. Przekazując na licytację tę okazałą pamiątkę, chcę jednocześnie podzielić się z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i ze zwycięzcą licytacji symbolicznym „fragmentem” naszego miasta – jego dziedzictwa, kultury i społecznego zaangażowania. W Wielkiej Orkiestrze Świątecznej pomocy jest miejsce na wielu „grających” i wiele „instrumentów”, ale liczę, że nasz dzwon będzie jednym z najbardziej wyjątkowych. Zachęcam do udziału w licytacji, w inicjatywach miasta przygotowanych z okazji finału i wsparcia działań WOŚP – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Replika została wykonana z twardego styropianu z rdzeniem drewniano-stalowym i zbrojoną tkaniną techniczną. Całość pokryta jest masami akrylowymi. Twórcy kopii zadbali o bliską wierność oryginałowi. Dzwon jest bliźniaczo podobny do Zygmunta, tyle tylko że blisko stukrotnie lżejszy od pierwowzoru. Replika, która jest podwieszana na specjalnym, drewnianym wozie, ma ok. 2,5 m wysokości i średnicę wynoszącą 2,42 m. Przed przystąpieniem do pracy wykonawcy przeprowadzili szczegółową kwerendę dotyczącą wymiarów, napisów, rzeźb. Bo ta replika to nie tylko bryła, ale też umieszczona na niej historia, na którą składają się motta, napisy czy wzmianki o fundatorach.

Replikę dzwonu Zygmunt można licytować tutaj. Koszty odbioru i transportu pokrywa zwycięzca licytacji.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności