Liczba pochówków w Krakowie systematycznie wzrasta

Liczba pochówków w Krakowie systematycznie wzrasta

W związku ze zwiększoną liczbą pogrzebów, dla zachowania płynności obsługi pogrzebów wyznacza dodatkowe terminy pochówków również w soboty – informuje Zarząd Cmentarzy Komunalnych.

reklama

Obecnie pochówki w sobotę będą się odbywać na cmentarzu Rakowickim (15 stycznia) oraz cmentarzu Prądnik Czerwony (22 stycznia).

reklama

Niewykluczone, że w najbliższym czasie również na kolejnych cmentarzach komunalnych zostaną uruchomione dodatkowe sobotnie terminy. ZCK będzie reagować na bieżącą sytuację tak, aby w jak największym stopniu minimalizować niedogodności związane z oczekiwaniem na pochówek.

Zgodnie z danymi z grudnia 2021 r. oraz stycznia br. liczba pochówków systematycznie wzrasta. Dla przykładu w listopadzie 2021 r. odnotowano 583 pochówki, natomiast w grudniu 2021 r. liczba pochówków wyniosła 778. Z początkiem stycznia br. obserwowany jest znaczny wzrost pochówków w wymiarze dziennym (od 10 do 14 pogrzebów).

Średnia liczba pochówków przed pandemią kształtowała się miesięcznie na poziomie 500 pogrzebów, natomiast w okresie pandemii zwłaszcza podczas szczytu kolejnych fal z powyższych danych zaobserwować można znaczny wzrost liczby pochowań.

Obecnie na cmentarzach komunalnych oczekuje się od 7 do 14 dni na pochówek w zależności od cmentarza. Na czas oczekiwania wpływa również kwestia dostępności do kaplic cmentarnych oraz domów pogrzebowych, gdzie obowiązują ustalone terminy. Pochowania świeckie na cmentarzach komunalnych wciąż stanowią mniejszość.

Źródło UMK

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności