Krakowskie Pogotowie Ratunkowe podsumowało 2021 rok. Robi wrażenie!

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe podsumowało miniony 2021 rok. Zakładanie pakietów ochronnych, dezynfekcja karetek czy wykonywanie testów – co w roku 2020 było nowością, stało się codzienną rutyną. I choć szczepienia dały pracownikom większe poczucie bezpieczeństwa, to miniony rok był na pewno bardzo trudny – czytamy w komunikacie.

W roku 2021 zespoły Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego wyjechały 88 tysięcy 892 razy, w tym niemal 5 tysięcy razy do dzieci (osób poniżej 18 rż.).

Krakowskie ambulanse pokonały prawie 2 miliony kilometrów. Karetkami transportowymi przewieziono ponad 8 tysięcy pacjentów. Zespoły ratownictwa medycznego uzyskały też możliwość wykonywania testów antygenowych na obecność koronawirusa i w roku 2021 wykonano ich ponad 33 tys. 400.

Największe tragedie przyniosła wiosenna fala koronawirusa. To w marcu i kwietniu 2021 roku ratownicy ratowali dużo osób chorych z Covid-19, którzy byli w bardzo ciężkim stanie. W tych wiosennych miesiącach liczby wyjazdów „covidowych” sięgały dwóch tysięcy, a magazyn KPR wydawał po 6 tysięcy IPOB, czyli indywidualnych pakietów ochrony biologicznej.

Marzec był też początkiem działalności jako mobilnego punktu szczepień dla osób, które nie są w stanie samodzielnie udać się do punktu stacjonarnego. W sumie wykonano niemal 1,5 tysiąca szczepień u osób obłożnie chorych i niepełnosprawnych.

Jesienią nadeszła kolejna fala pandemii, która przyniosła ponad tysiąc wyjazdów „covidowych” w listopadzie i niemal 1700 w grudniu. W sumie w ciągu całego roku ratowano zdrowie i życie ponad 7,5 tys. pacjentów z koronawirusem. Ratownicy wykorzystali niemal 27 tys. pakietów ochronnych.

Nowa normalność wkroczyła również do Szkoły Ratownictwa Medycznego, która w roku 2020 musiała zawiesić praktycznie wszystkie kursy. W rok ubiegły wkroczyliśmy już ze szkoleniami online. Dla profesjonalistów prowadziliśmy m.in. kursy doszkalające, kursy zaawansowanych zabiegów reanimacyjnych oraz warsztaty i seminaria. We wszystkich tych zajęciach udział wzięło ponad 1200 osób. Niemal tyle samo uczestników zanotowaliśmy podczas naszych zajęć edukacyjnych z zakresu pierwszej pomocy. Podstawowych zasad udzielania pomocy uczyliśmy zarówno pracowników krakowskich urzędów, nauczycieli, jak mieszkańców naszego miasta – informuje pogotowie

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności