Krakowskie Pogotowie Ratunkowe podsumowało 2021 rok. Robi wrażenie!

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe podsumowało 2021 rok. Robi wrażenie!

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe podsumowało miniony 2021 rok. Zakładanie pakietów ochronnych, dezynfekcja karetek czy wykonywanie testów – co w roku 2020 było nowością, stało się codzienną rutyną. I choć szczepienia dały pracownikom większe poczucie bezpieczeństwa, to miniony rok był na pewno bardzo trudny – czytamy w komunikacie.

reklama

W roku 2021 zespoły Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego wyjechały 88 tysięcy 892 razy, w tym niemal 5 tysięcy razy do dzieci (osób poniżej 18 rż.).

reklama

Krakowskie ambulanse pokonały prawie 2 miliony kilometrów. Karetkami transportowymi przewieziono ponad 8 tysięcy pacjentów. Zespoły ratownictwa medycznego uzyskały też możliwość wykonywania testów antygenowych na obecność koronawirusa i w roku 2021 wykonano ich ponad 33 tys. 400.

Największe tragedie przyniosła wiosenna fala koronawirusa. To w marcu i kwietniu 2021 roku ratownicy ratowali dużo osób chorych z Covid-19, którzy byli w bardzo ciężkim stanie. W tych wiosennych miesiącach liczby wyjazdów „covidowych” sięgały dwóch tysięcy, a magazyn KPR wydawał po 6 tysięcy IPOB, czyli indywidualnych pakietów ochrony biologicznej.

Marzec był też początkiem działalności jako mobilnego punktu szczepień dla osób, które nie są w stanie samodzielnie udać się do punktu stacjonarnego. W sumie wykonano niemal 1,5 tysiąca szczepień u osób obłożnie chorych i niepełnosprawnych.

Jesienią nadeszła kolejna fala pandemii, która przyniosła ponad tysiąc wyjazdów „covidowych” w listopadzie i niemal 1700 w grudniu. W sumie w ciągu całego roku ratowano zdrowie i życie ponad 7,5 tys. pacjentów z koronawirusem. Ratownicy wykorzystali niemal 27 tys. pakietów ochronnych.

Nowa normalność wkroczyła również do Szkoły Ratownictwa Medycznego, która w roku 2020 musiała zawiesić praktycznie wszystkie kursy. W rok ubiegły wkroczyliśmy już ze szkoleniami online. Dla profesjonalistów prowadziliśmy m.in. kursy doszkalające, kursy zaawansowanych zabiegów reanimacyjnych oraz warsztaty i seminaria. We wszystkich tych zajęciach udział wzięło ponad 1200 osób. Niemal tyle samo uczestników zanotowaliśmy podczas naszych zajęć edukacyjnych z zakresu pierwszej pomocy. Podstawowych zasad udzielania pomocy uczyliśmy zarówno pracowników krakowskich urzędów, nauczycieli, jak mieszkańców naszego miasta – informuje pogotowie

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności