Kobieta zostawiła pieniądze w koszu na śmieci. To nie wszystko…

"Pieniądze"

Krakowscy policjanci ostrzegają przed oszustami podającymi się za funkcjonariuszy Policji.

Od początku tygodnia w Krakowie doszło do trzech oszustw tzw. metodą „na policjanta”. Modus operandi sprawców jest zazwyczaj podobny. Do pierwszego z oszustw doszło 17 stycznia. Jego ofiarą padła 74-letnia mieszkanka Krakowa. Na telefon stacjonarny kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Przekonał seniorkę, że pieniądze znajdujące się na jej rachunku bankowym są zagrożone i wkrótce może je stracić, a jedynym sposobem na uratowanie oszczędności jest ich wypłata i pozostawienie we wskazanym miejscu, po które przyjdzie „funkcjonariusz Policji”. Niczego nie podejrzewając, 74-letnia kobieta posłuchała oszusta, wypłaciła swoje oszczędności z banku i pozostawiła je w koszu na śmieci nieopodal swojego miejsca zamieszkania. W ten sposób straciła prawie 46 tysięcy złotych.

Do kolejnych oszustw doszło w następnych dniach. Tym razem ofiarami padły mieszkanki Krakowa w wieku 92 i 69 lat. Sposób działania oszusta w obu przypadkach był identyczny. Mężczyzna, dzwoniąc, na telefony stacjonarne seniorek przedstawiał się jako „inspektor Andrzej Kruk – policjant Centralnego Biura Śledczego Policji”. Pod pretekstem prowadzonego śledztwa wprowadził w błąd seniorki informując, że ich konta są zagrożone, ponieważ włamali się na nie nieznani sprawcy.

Następnie powiadomił on kobiety, że aby zapobiec utracie pieniędzy, konieczne jest jak najszybsze ich wypłacenie z banku i przekazanie je „funkcjonariuszowi Policji”, który przyjdzie po nie do umówionego wcześniej telefonicznie miejsca. 92-latka straciła 39-tysięcy złotych, 69-latka straciła znacznie więcej. Oszuści widząc, że zdobyli jej zaufanie, namówili ją jeszcze do zaciągnięcia pożyczki gotówkowej w wysokości 50 tysięcy złotych, aby tzw. „akcja policyjna” mogła być bardziej skuteczna. W ten sposób oszuści wzbogacili się o dodatkowe 70 tysięcy złotych.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności