Jak przetrwać kwarantannę bez stresu, lęku i kłótni z rodziną? 5 sposobów

Artykuł sponsorowany
Jak przetrwać kwarantannę bez stresu, lęku i kłótni z rodziną? 5 sposobów

Liczba osób objętych w Polsce kwarantanną rośnie kaskadowo i powoli zbliża się do miliona, a to oznacza, że stajemy w obliczu sytuacji wyjątkowej i bezprecedensowej. Kiedy dwa lata temu słuchaliśmy o pierwszych projektach narodowej kwarantanny, mało kto wyobrażał sobie, że ten wyjątkowy stan może potrwać aż tyle. I że tak bardzo zmieni nasze życie.

Są jednak sposoby, dzięki którym łatwiej jest znieść to osobliwe zawieszenie, jakim jest kwarantanna. I które sprawiają, że zaplanowanie jej jest prostsze, a sama jej wizja – mniej przerażająca. Oto 5 prostych sposobów na to, jak przetrwać kwarantannę i nie oszaleć.

Zakupy, czyli temat numer 1.

Podczas kwarantanny zazwyczaj doskwiera nam samotność i bezradność. A najlepszym lekiem bywa odrobina zwyczajności, którą często odnajdujemy w rytuałach, przedmiotach, produktach czy posiłkach, bez których nie wyobrażamy sobie dnia. Osoby na kwarantannie, którym bliscy przywozili zakupy, książki, gazety i inne potrzebne im rzeczy, często mówiły, że to był jeden z najprzyjemniejszych momentów dnia: paczka z kawałkiem zwyczajnego życia, którą rozpakowywali jak urodzinowy prezent. Dlaczego? Bo często pierwszy raz w życiu nie mogli sami wyjść do sklepu i kupić sobie tego, na co mieli ochotę czy czego potrzebowali.

Tak! Zakupy, banalna codzienna czynność, podczas pandemii urosły do jednej z ważniejszych społecznych kwestii. Były jedną z najczęstszych motywacji do wyjścia z domu, przyprawiały o stres samotne osoby objęte kwarantanną, wielodzietne rodziny, gdzie potrzeby są większe, czy osoby, które z powodów zdrowotnych są bardziej narażone na zachorowanie. Ci, którzy nie mogli zrobić ich sami, narzekali na utratę tego, co dla człowieka bezcenne: niezależności.

Ale nie musiało tak być. Są sposoby, żebyśmy na kwarantannie wciąż czuli się niezależni, robili zakupy, kiedy chcemy i bez niczyjej pomocy, spontanicznie planowali posiłki – nie tylko z produktów, które zostały nam w lodówce. Oto 5 z nich!

5 kroków w dobrą stronę

1. Zawołaj Liska i zakupy z głowy

Błyskawiczne zakupy, w zwyczajnych cenach, które robisz przez aplikację wtedy, kiedy ich potrzebujesz i za 10 min odbierasz spod drzwi – to sposób, który kończy problem zakupów podczas kwarantanny. Usługi „szybkiego handlu”, które na szeroką skalę wprowadza polski start-up Lisek, to Twój nowy serdeczny sąsiad, który codziennie służy pomocą. Codziennie też w Lisku znajdziesz promocje, która odciążają domowy budżet i sprawiają, że kupowanie przez Internet nie generuje właściwie żadnych dodatkowych opłat.

2. Zabezpiecz zdrowie

W Lisku znajdziesz nie tylko niezbędne w tych czasach maseczki i żele antybakteryjne, ale również testy na obecność Covid19, leki zbijające gorączkę (odpowiednie przy zakażeniu koronawirusem), pulsoksymetry i preparaty zawierające najważniejsze witaminy i mikroelementy. A także wszystko, co jest potrzebne do zwykłej codziennej higieny – dla dorosłych i dla dzieci.

3. Zacznij gotować tak, jak zawsze chciałaś/eś, ale nie było czasu

Kuchnia włoska, tajska, polska, śródziemnomorska – kwarantanna to dobry moment, żeby popróbować nowych smaków i przepisów. A gotowanie często uspakaja – choć tylko, kiedy masz wszystkie składniki. Lisek ma szeroki wybór produktów z różnych kuchni i kultur. I wszystkie możesz mieć w 10 min, więc nawet, jeśli zabraknie ci czegoś w trakcie gotowania, składnik dotrze na czas.

4. Nie gotuj, jeśli nie masz ochoty (albo siły)

Pandemia to na tyle szczególne okoliczności, że naprawdę wiele można nią usprawiedliwić. Jeśli więc chcesz odpocząć od gotowania, zrób to! Lisek ma szeroki wybór gotowych dań: tych prostych i kultowych, jak pizza, ale i tych bardziej wyrafinowanych, jak klopsy, gołąbki, filet z kurczaka czy dania wegetariańskie. Codziennie możesz spróbować czegoś innego i poczuć się trochę, jak podczas wyjścia do restauracji.

5. Wykorzystaj kwarantannę, żeby zaopiekować się sobą

Maratony filmowe z przekąskami, jak w kinie, książki czytane przy ulubionych napojach, kąpiele w wannie, układanie puzzli z przerwą na lodowy deser. Zwyczajne nic-nie-robienie, któremu świątecznego charakteru mogą nadać ulubione posiłki to coś, do czego kwarantanna jest wprost stworzona. Lisek ma w norce zapas przekąsek, słodyczy i produktów, z których można zrobić niemal wszystko, więc ty wymyśl, na co masz ochotę, a Lisek przyniesie, co trzeba.

Kwarantanna nie musi być przykrą przerwą w życiu, jeśli podejdziemy do niej ze spokojem. Najwięcej energii zużywamy walcząc z rzeczami, na które nie mamy wpływu – np. z tym, że zimą jest zimno, a dzień jest krótszy. Jeśli na przekór takim odruchom poszukamy dobrych stron w tym, na co nie mamy wpływu i to zaakceptujemy, zrobimy pierwszy krok w stronę lepszego samopoczucia, a co za tym stoi – zdrowia i życia. A Lisek będzie nam w tym towarzyszył, jak serdeczny sąsiad, na którego można liczyć w zwyczajnych i nadzwyczajnych sytuacjach.

Witaj w Lisku

Lisek działa w wybranych obszarach Warszawy, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Gdyni, Krakowa, Katowic i Piaseczna siedem dni w tygodniu w godzinach 8:00 – 23:00. Czas dowozu zakupów to 10 min (na terenie Piaseczna i Wawra działa usługa Lisek.PLUS, w której asortyment jest większy, a czas dostawy wynosi do 30 min). Minimalne zamówienie to 1 PLN, a koszt dostawy wynosi 4,99 PLN (przy zamówieniach do 30 PLN) lub 2,99 PLN (przy zamówieniach od 30 PLN do 50 PLN). Przy zamówieniach powyżej 50 PLN dostawa jest darmowa, a powyżej 100 PLN otrzymujesz 10% zniżki na cały koszyk. Jeśli zamawiasz w Lisku pierwszy raz, użyj kodu WITAJWLISKU, a dostaniesz 10 PLN na pierwsze zakupy. 

Mieszkańcy Poznania, Wrocławia, Gdańska, Gdyni, Krakowa, Katowic i Piaseczna nie płacą za dostawę codziennie między 8:00 a 13:00, jeśli użyją kodu DZIENDOBRY.  

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności