Ciekawostki i fakty o soczewkach kontaktowych

Artykuł sponsorowany
Ciekawostki i fakty o soczewkach kontaktowych

Temat noszenia soczewek kontaktowych wzbudza wiele emocji, a sam produkt kryje wiele tajemnic. Oto lista kilku interesujących informacji o soczewkach. Co warto o nich wiedzieć?

Można nosić soczewkę tylko w jednym oku

Jak najbardziej możliwa jest sytuacja, gdy pacjent nosi soczewkę tylko na jednym oku. Oczywiście, ostateczna decyzja związana z takim rozwiązaniem jest podejmowana przez specjalistę od ochrony wzroku, który dysponuje wiedzą na temat wad wzroku, jednakże zdarza się, że specjalista doradza soczewkę na jedno oko. Z reguły soczewka na jedno oko polecana jest osobom, u których wada rozwinęła się tylko w jednym oku, a w drugim nie występuje.

Czasami – z powodu różnic pomiędzy nasileniem wady – osobno dobierane są soczewki do prawego oka i osobno do lewego. Wówczas trzeba pamiętać o tym, by podczas aplikacji soczewek kontaktowych nie pomylić się i założyć te prawidłowe.

Prawidłowa higiena to podstawa

Jeżeli decydujesz się na soczewki zdejmowane, wielokrotnego użytku musisz pamiętać o zasadach ich pielęgnacji i przechowywania. Opakowanie na soczewki powinno zabezpieczać je przed zabrudzeniem, kurzem czy wilgocią. Tylko odpowiednia dbałość o soczewki kontaktowe ochroni użytkownika przed wystąpieniem infekcji i innych problemów. Soczewki muszą być zanurzone w specjalnym płynie, by dobrze się zdezynfekować.

Niezależnie od tego, czy korzystasz z soczewek jednorazowych czy wielorazowych, zawsze musisz mieć czyste ręce podczas ich zakładania. Zmniejszy to ryzyko ewentualnych zakażeń. Jeżeli soczewka kontaktowa wypadła podczas zakładania, należy ją ponownie zdezynfekować. Niedopuszczalne jest jej założenie bez wyczyszczenia albo np. przemycie własną śliną czy przetarcie materiałem. Dodatkowo soczewek jednodniowych po zdjęciu nie powinno się zakładać ponownie – jest to możliwe tylko w przypadku soczewek kontaktowych o przedłużonym czasie noszenia, czyli np. miesięcznych.

Soczewki kontaktowe mogą zmienić kolor tęczówki

Oczywiście chodzi jedynie o to, że soczewki kolorowe niczym nakładki mogą podkreślić kolor naturalnej tęczówki albo je zmienić. W ofercie sklepu internetowego BezOkularow.pl dostępne są soczewki w naturalnych kolorach, np. niebieskim i zielonym, ale również we wzorach przeznaczonych na zabawy karnawałowe czy Halloween.

Taka soczewka nie ingeruje w prawdziwy kolor tęczówki oka, a jedynie sprawia wrażenie, że oko ma inną barwę.

Cukrzyca może być przeciwwskazaniem do noszenia soczewek

Wiele chorób, w tym cukrzyca, może dyskwalifikować jeżeli chodzi o noszenie soczewek kontaktowych. Należy jednak pamiętać, że ostateczną decyzję podejmuje specjalista po zapoznaniu się z indywidualnym przypadkiem i historią choroby. Jeżeli więc masz cukrzycę i chcesz nosić soczewki kontaktowe powinieneś porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym oraz ze specjalistą od ochrony wzroku. Wówczas ustalicie plan działania.

Soczewki kontaktowe mogą być wykonywane z różnych materiałów

Na rynku można znaleźć mnóstwo typów soczewek kontaktowych, wyprodukowanych na różne sposoby, np. stosuje się połączenie hydrożelu z silikonem. Dodatkowo, aby podnieść komfort ich użytkowania, producenci wprowadzają do nich różne rozwiązania technologiczne, np. podnoszące nawilżenie oczu czy przepuszczalność tlenu przez soczewkę.

Sklepem internetowym, gdzie znajdziesz soczewki kontaktowe przeznaczone do korekty różnych wad wzroku, jest BezOkularow.pl. To tam atrakcyjne ceny idą w parze z wysoką jakością.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy możesz nosić soczewki kontaktowe, skontaktuj się ze specjalistą od ochrony wzroku – lekarzem okulistą albo optometrystą. Dzięki temu zdobędziesz wszelkie niezbędne, sprawdzone informacje, związane z użytkowaniem soczewek kontaktowych i dowiesz się, czy to rozwiązanie przeznaczone dla Ciebie.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności