Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, zaapelował, aby środa, 26 stycznia, była w Kościele w Polsce dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie. Apel przewodniczącego KEP został skierowany do wiernych Kościoła w Polsce w odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka, wyrażone podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański.

reklama

W ogłoszonym wczoraj apelu biskupów Polski i Ukrainy zachęcono do modlitwy o pokój oraz podjęcie rokowań mających na celu uniknięcie konfliktu zbrojnego. „Okupacja Donbasu i Krymu dowiodły, iż Federacja Rosyjska – naruszając suwerenność państwową i integralność terytorialną Ukrainy – odnosi się w sposób lekceważący do obowiązujących zasad prawa międzynarodowego.

reklama

Zaistniała zaś sytuacja jest dla krajów Europy środkowo-wschodniej oraz całego kontynentu europejskiego wielkim zagrożeniem, które może zniszczyć dotychczasowy dorobek wielu pokoleń budujących pokojowy ład i jedność Europyˮ – zaznaczyli biskupi.

Biskupi podkreślili też potrzebę poszukiwania alternatywnych wobec wojny sposobów rozwiązywania międzynarodowych konfliktów. „Nauczeni doświadczeniem poprzednich pokoleń zwracamy się więc z apelem do rządzących o powstrzymanie się od działań wojennych. Zachęcamy przywódców do niezwłocznego wycofania się z drogi stawiania ultimatum i wykorzystywania innego państwa, jako karty przetargowejˮ – napisali. Dodali, że wszelkie rozbieżności interesów winny być rozwiązywane na drodze porozumień. „Wspólnota międzynarodowa winna solidarnie połączyć swoje wysiłki i aktywnie wesprzeć wszystkimi możliwymi sposobami będące w zagrożeniu społeczeństwoˮ – czytamy w dokumencie.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności